fot. flickr.com

Afganistan: Amerykański żołnierz zginął w ataku talibów

Amerykański żołnierz zginął w nocy z niedzieli na poniedziałek podczas ataku w północnym Afganistanie – poinformowała w oświadczeniu armia USA, nie podając więcej szczegółów. Do ataku przyznali się talibowie.

Tym samym do 20 wzrosła liczba amerykańskich żołnierzy, którzy od początku roku zginęli w Afganistanie.

Jak poinformował rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid, talibscy rebelianci „wysadzili amerykański pojazd w powiecie Char Dara w prowincji Kunduz”.

Około 20 tys. zagranicznych żołnierzy, w tym ok. 13 tys. żołnierzy amerykańskich, pozostaje obecnie w Afganistanie w ramach dowodzonej przez USA misji NATO w celu szkolenia i wspierania sił afgańskich i doradzania im. Część sił USA przeprowadza operacje antyterrorystyczne przeciwko islamistycznym ugrupowaniom bojowym.

Stany Zjednoczone zakończyły działania bojowe w Afganistanie w 2014 roku.

W mijającym roku USA prowadziły negocjacje z bojownikami talibskimi w sprawie umowy, na mocy której Stany Zjednoczone mogłyby wycofać swoje siły z najdłuższej wojny, w której uczestniczyły, w zamian za gwarancje bezpieczeństwa talibów.

W połowie grudnia amerykańscy negocjatorzy zawiesili rozmowy po przeprowadzeniu przez talibów samobójczego ataku w pobliżu bazy lotniczej Bagram na północnym wschodzie Afganistanu, w wyniku którego dwie osoby zginęły, a kilkadziesiąt zostało rannych.

Talibowie kontrolują prawie połowę terytorium Afganistanu. Ocenia się, że obecnie są najsilniejsi od czasu inwazji USA w 2001 roku. Z ich rąk w ciągu 18 lat zginęło ponad 2 400 amerykańskich żołnierzy i pracowników wojskowych.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl