fot. PAP/Piotr Nowak

Min. Ł. Szumowski: Największym sukcesem Ministerstwa Zdrowia w tym roku jest lista leków onkologicznych dostępnych w refundacji

Zbliżający się koniec roku jest czasem podsumowań. W Ministerstwie Zdrowia największym sukcesem – jak zaznaczył szef resortu – Łukasz Szumowski jest lista leków onkologicznych dostępnych w refundacji.

Jeszcze piętnaście lat temu średnia wyleczeń nowotworów sięgała 30 proc. Dzisiaj wynosi blisko 50 proc. Na uwagę zasługują ostatnie dwa lata, w trakcie których nastąpił znaczny postęp.

Obecnie mamy 30 programów lekowych, 141 leków, 55 substancji czynnych. W 2019 roku nowych programów lekowych oraz produktów, jako nowe substancje czynne czy nowe wskazania refundacyjne zwiększyliśmy tę liczbę o blisko o 25 proc., a jeśli popatrzymy stricte na nowe cząsteczki, to o 20 proc. wzrosła liczba substancji czynnych cząsteczek, które wprowadziliśmy do refundacji w onkologii – powiedział minister zdrowia.

Co jeszcze się zmieniło na plus w 2019 roku?

Ministerstwo rozpoczęło walkę z najgroźniejszymi zabójcami dla polskiego społeczeństwa, a był to między innymi: rak płuc, piersi, prostaty czy jelita grubego.

– W styczniu zrefundowaliśmy leki przeciw rakowi płuc i białaczce, w marcu – leki przeciw rakowi podstawnokomórkowemu skóry i chłoniakowi; na lipcowej liście znalazły się leki przeciw szpiczakowi plazmocytowemu, rakowi płuca, białaczce limfoblasycznej; we wrześniu – mieliśmy „szerokie wejście” na listę refundacyjną leków przeciw rakowi piersi; w listopadzie – leki przeciw rakowi jelita grubego oraz białaczce limfocytowej – dodał Łukasz Szumowski.

W styczniu na liście pojawią się dopełnienia do leków na raka piersi, leczenia chłoniaków i raka płuc. Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski podkreślał również, że rozwiązania wprowadzone w 2019 roku w obszarze onkologii są ogromną szansą dla pacjentów, ale także stanowią pomoc dla lekarzy i zespołów terapeutycznych.

TV Trwam News

drukuj