fot. PAP/Paweł Supernak

Min. Z. Ziobro: Pozostawienie dziecka w „oknie życia” nie jest aktem porzucenia

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro zalecił prokuratorom, aby nie wszczynali postępowań karnych, kiedy matka pozostawia noworodka w tzw. oknie życia. Pozostawienie dziecka w „oknie życia” nie jest aktem porzucenia; matka nie powinna czuć się osobą ściganą – podkreślił.

Zbigniew Ziobro na poniedziałkowej konferencji prasowej podkreślił, że matki decydują się zostawić dziecko w tzw. oknie życia m.in. wtedy, gdy wiedzą, że nikt nie będzie miał do nich za to pretensji. Jak zaznaczył, zdarza się jednak, że pozostawienie dziecka w „oknie życia” powoduje uruchomienie postępowań karnych pod kątem porzucenia dziecka.

„Sam jestem poruszony takimi sytuacjami” – dodał.

Minister dodał, że takie wydarzenia miały miejsce co najmniej dwa razy bieżącego roku i były nagłaśniane przez media. W jego ocenie, może to zniechęcić matki w trudnej sytuacji do decyzji o pozostawieniu dziecka w „oknie życia” i jednocześnie skłonić je do aktów desperacji.

Jak podkreślił minister, chciałby, aby takie sytuacje nie miały miejsca i aby prokuratury oraz policja nie wszczynały postępowań o porzucenie dziecka w takich sprawach. Zaznaczył, że zgodnie z Kodeksem karnym, porzucenie dziecka to pozostawienie go bez opieki i niezagwarantowanie mu elementarnego bezpieczeństwa.

Zbigniew Ziobro poinformował, że wydał, podpisał i wysłał zalecenia do prokuratorów, aby nie wszczynali postępowań w związku z porzuceniem dziecka w sytuacji, kiedy takie dziecko znajdzie się w oknie życia.

„Zalecam, aby nie były czynione działania związane z poszukiwaniem matki. Jest to niedopuszczalne w takich sytuacjach” – podkreślił.

Według szefa resortu sprawiedliwości, jeśli nie ma podejrzeń, że doszło do jakichś innych przestępstw wobec dziecka, to zgodnie z ideą „okien życia” postępowania nie powinny być prowadzone, a matka nie powinna czuć się osobą ściganą i poszukiwaną.

„Pozostawienie dziecka w oknie życia nie jest aktem porzucenia” – podkreślił min. Ziobro.

PAP

drukuj