fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Prokuratura: po przesłuchaniu zatrzymanego prokuratura zdecyduje, czy wystąpić o areszt

Po przesłuchaniu podejrzewanego o zabójstwo 10-latki na Dolnym Śląsku prokuratura zdecyduje, czy wystąpić do sądu o areszt – poinformował Mariusz Pindera z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy. Według dolnośląskiej policji zatrzymany nie jest mieszkańcem powiatu świdnickiego.

„Dolnośląscy policjanci i prokuratorzy pracowali cały czas, analizując wszystkie informacje, które pojawiały się w sprawie, a każda z nich była bardzo szczegółowo sprawdzana, również informacje od mieszkańców, którzy odpowiedzieli na nasz apel” – powiedział rzecznik dolnośląskiej policji Krzysztof Zaporowski na niedzielnej konferencji prasowej w Świdnicy.

Poinformował, że mężczyzna mający związek z zabójstwem 10-letniej dziewczynki został zatrzymany w niedzielę w godzinach popołudniowych.

„Czynności w sprawie w chwili obecnej nadal są wykonywane przez prokuraturę. Natomiast, co chciałbym podkreślić, jest to mężczyzna zatrzymany, zamieszkały poza powiatem świdnickim” – powiedział.

W trakcie trwania konferencji mężczyzna został doprowadzony do prokuratury.

Jak poinformował Mariusz Pindera z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy obecnie trwają czynności związane z weryfikowaniem, zabezpieczaniem materiału dowodowego.

„Mężczyzna został zatrzymany dzisiaj w godzinach popołudniowych. Mamy 48 godzin, to jest ten czas, w ramach którego musimy wykonać niezbędne czynności, które by pozwoliły na przedstawienie zarzutów, a potem przesłuchanie podejrzanego i ewentualne skierowanie wniosku o tymczasowe aresztowanie” – dodał.

Poinformował, że zatrzymany mężczyzna nie ma nic wspólnego z osobami zatrzymanymi wcześniej. Uzasadniając to dobrem śledztwa prokurator nie udzielił odpowiedzi na pytania o miejsce zamieszkania i wiek zatrzymanego, miejsce zatrzymania ani o to, czy podejrzewany działał w pojedynkę. Jak podawała policja, zatrzymany ma 22 lata.

O zatrzymaniu mężczyzny podejrzewanego o zabójstwo 10-letniej dziewczynki z Dolnego Śląska poinformował w niedzielę PAP minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

„Okrutny mord na 10-letniej Kristinie z Dolnego Śląska nie ujdzie płazem. Mężczyzna, podejrzewany o dokonanie tej potwornej zbrodni, został zatrzymany. Jeśli dotychczasowe ustalenia się potwierdzą i zebrane dowody zostaną w śledztwie zweryfikowane, to sprawca trafi przed sąd, a kierowana przeze mnie prokuratura dołoży wszelkich starań, by otrzymał jak najsurowszą karę. Wierzę, że nastąpi to możliwie szybko” – poinformował Ziobro.

Jak informowała w piątek prokuratura w Świdnicy, przyczyną śmierci 10-letniej dziewczynki, której ciało znaleziono w czwartek w lesie sześć kilometrów od miejscowości Mrowiny, były rany kłute klatki piersiowej i szyi; zbrodnia miała podłoże seksualne. Zwłoki znalazła kobieta, która była w lesie na spacerze.

Dziewczynka w czwartek około godziny 13.00 wyszła ze szkoły położonej w centrum wsi Mrowiny, gdzie mieszkała; od domu dzielił ją kilometr. Ostatni raz była widziana 200 metrów od miejsca, w którym mieszkała.

PAP/RIRM

drukuj