fot. twitter.com/PolskaPolicja

Bydgoszcz: Zatrzymano członka grupy wykradającej pieniądze z kont bankowych

W Bydgoszczy został zatrzymany obywatel Ukrainy, należący do grupy, której członkowie, podszywając się pod operatora energetycznego, wyłudzali dane dostępowe do kont bankowych i kradli z nich pieniądze. Sąd aresztował go na trzy miesiące.

„Sprawcy, podszywając się pod operatora energetycznego, wysyłali SMS-a z żądaniem uregulowania zaległości w opłatach, który zawierał link do płatności. W ten sposób wchodzili w posiadanie danych do logowania na konta pokrzywdzonych i ich okradali. Do mieszkańców całej Polski wysłane zostały tysiące takich SMS-ów” – poinformowała podkom. Lidia Kowalska z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Nad sprawą pracowali policjanci zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości z Komendy Głównej Policji, komend wojewódzkich policji w Katowicach i Bydgoszczy oraz komisariatu na bydgoskim Błoniu.

Wszystko zaczęło się od ustaleń policjantów z Biura do walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji, którzy gromadzili informacje na temat grupy przestępczej dokonującej włamań do systemów bankowości elektronicznej i pozyskiwania danych dostępowych do rachunków bankowych osób na terenie całej Polski.

Sprawcy w okresie od kwietnia 2021 r. do 10 maja 2021 r., podszywając się pod operatora energetycznego, wysłali nie mniej niż 84 tysiące SMS-ów z informacją o konieczności uregulowania kilkuzłotowych zaległości w opłatach. Sms ten zawierał link do rzekomej płatności. W rzeczywistości łączył on adresata wiadomości ze stroną wyłudzającą dane dostępowe do systemów bankowości elektronicznej. Przy jego pomocy sprawcy włamywali się na konto i kradli zgromadzone na nim pieniądze. W rozwikłanie tej sprawy zaangażowali się policjanci z komend wojewódzkich na terenie kraju.

Policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, gromadząc materiał dowodowy, ustalili, że jednym z członków grupy jest mieszkaniec Bydgoszczy, który odpowiedzialny był za wysyłanie wiadomości z żądaniem uregulowania płatności.

Policjanci KGP i KWP Bydgoszczy 10 maja zatrzymali 28-letniego obywatela Ukrainy. W jego miejscu zamieszkania kryminalni zabezpieczyli szereg dowodów potwierdzających jego przestępczą działalność: 12 telefonów komórkowych, na których zamontowana była aplikacja do automatycznego wysyłania wiadomości, puste opakowania po kartach sim, a także nowe karty SIM.

Dwa dni później policjanci z Komisariatu Bydgoszcz-Błonie przedstawili zatrzymanemu osiem zarzutów kradzieży z włamaniem lub jej usiłowania, których dopuścił się przy pomocy wysyłanych fałszywych SMS-ów do mieszkańców Tucholi, Skarżyska-Kamiennej, Tarnobrzega, Sopotu, Końskich i Czernicy na łączną kwotę niemal 23 tys. zł. W miniony piątek sąd, na wniosek prokuratora, aresztował podejrzanego na trzy miesiące. Za tego typu przestępstwo może grozić kara do 10 lat pozbawienia wolności.

„To jednak dopiero początek. Sprawa ma charakter rozwojowy i już dzisiaj wiadomo, że mieszkańcy wymienionych miejscowości nie są jedynymi pokrzywdzonymi” – zaznaczyła podkom. Lidia Kowalska.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl