fot. pixabay

Policjanci będą kontrolować osoby objęte kwarantanną

Policjanci będą co najmniej raz na dobę kontrolować miejsce pobytu osoby objętej kwarantanną. Wprowadzenie metod ścisłej kontroli osób przebywających w przymusowej izolacji w związku z koronawirusem zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

W Polsce pod kwarantanną jest ponad 1050 osób, a nadzorem epidemiologicznym objęto blisko 9400 osób. Dotychczas potwierdzono 25 przypadki koronawirusa.

Kontrola osób objętych kwarantanną rozpocznie się od kontaktu telefonicznego.

– Nie będzie kontaktu bezpośredniego pomiędzy policjantem, a osobą objęta kwarantanną. Nie będziemy wymagać pokazania dowodu osobistego czy skanować linii papilarnych. Chodzi o to, żeby w sposób bezpieczny dla osoby kontrolowanej i funkcjonariuszy tego sprawdzenia dokonać. Rozpocznie się ono po przyjeździe na miejsce od kontaktu telefonicznego na linii policjant-osoba objęta kwarantanną, a następnie będziemy dążyć do bezpiecznego potwierdzenia obecności tej osoby w miejscu zamieszkania. Będzie to nie tylko kontrola obecności, ale również pytanie o ewentualne potrzeby i pomoc – wyjaśnił insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji

Kwarantanna nakładana jest na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zarażenie. Trwa 14 dni. W tym okresie nie należy opuszczać miejsca przymusowej izolacji. Osoba objęta nadzorem musi informować Państwowa Inspekcję Sanitarną o stanie zdrowia. Za złamanie zasad kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5 tys. zł.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl