PAP/Marcin Bielecki

KGP: Podczas majówki zachowujmy się odpowiedzialnie

Przed nami „majówka”. Pamiętajmy, aby podczas niej zachować się odpowiedzialnie, ponieważ stan epidemii w Polsce cały czas trwa. Obowiązują nadal określone ograniczenia, nakazy i zakazy – powiedział rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

W środę premier Mateusz Morawiecki z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim przedstawili szczegóły drugiego etapu odmrażania gospodarki poprzez luzowanie obostrzeń wynikających z epidemii koronawirusa. Nowe zmiany będą obowiązywać po majowym weekendzie.

„Od 4 maja otwieramy hotele i miejsca noclegowe po to, żebyśmy nie ruszyli na majówkę tłumnie w różne miejsca, bo wtedy, gromadząc się, tworzymy większe ryzyko zakażenia” – powiedział prezes Rady Ministrów, tłumacząc utrzymanie obostrzeń przez majówkę.

W rozmowie z PAP rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka podkreślił, aby podczas majówki zachować się odpowiedzialnie.

„Stan epidemii w Polsce cały czas trwa. Obowiązują nadal określone ograniczenia, nakazy i zakazy” – zaznaczył.

Wskazał, że o ile możemy przemieszczać się po kraju naszymi samochodami osobowymi, należy pamiętać, że nadal zamknięte dla ruchu turystycznego są granice. W środę o przedłużeniu kontroli granicznych do 13 maja podpisał w nowelizacji rozporządzenia szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński.

Rzecznik KGP przypomniał również, że obowiązuje nadal rozporządzenie dotyczące pojazdów komunikacji zbiorowej, w których nie może przebywać więcej pasażerów aniżeli występuje połowa miejsc siedzących.

„A kiedy podróżują obce sobie osoby, mamy obowiązek zakrywać usta i nos również w pojazdach” – podkreślił policjant.

„Pamiętajmy, że nadal obowiązują ograniczenia w zakresie grupowania się i spotkań. Nie wolno też organizować zgromadzeń obcych osób w liczbie większej niż 2, a pomiędzy osobami należy zachować odległość co najmniej 2 metrów” – zaapelował.

Poinformował także, że w trakcie majówki należy zachować tzw. dystans społeczny.

„Chodzi o zdrowie nas i naszych bliskich” – podał.

Inspektor Mariusz Ciarka zapowiedział, że policjanci cały czas będą zwracać uwagę na obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych. Bez maseczki zakrywającej nos i usta można jednak spacerować – jak informowały Lasy Państwowe – po lasach. Należy ją założyć przebywając na leśnym parkingu lub miejscu postojowym.

Wciąż nie można korzystać z placów zabaw, ogrodów jordanowskich (w częściach, gdzie są urządzenia do zabawy dzieci), nie można też korzystać w lasach z miejsc biwakowania, wiat.

Jak informuje portal gov.pl, w związku z zamknięciem hoteli i innych miejsc noclegowych nie mamy szansy spędzić turystycznie weekendu. Hotele są otwarte m.in. dla osób przebywających w służbowej delegacji i zakwaterowanych przed 31 marca. Wciąż także lokale gastronomiczne pozostają zamknięte – mogą jedynie serwować potrawy „na wynos”.

„Życzymy spokoju i odpoczynku od spraw codziennych, jednak z pamięcią o wspólnej odpowiedzialności za zdrowie nas wszystkich. Od naszej odpowiedzialności i dyscypliny zależy, czy nasi bliscy będą zdrowi” – dodał.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl