fot. PAP/EPA

Włochy: Parlamentarzyści Ligi okupują Senat i Izbę Deputowanych

74 parlamentarzystów opozycyjnej włoskiej Ligi z jej liderem Matteo Salvinim rozpoczęło w nocy ze środy na czwartek okupację Izby Deputowanych i Senatu. Protestują przeciwko decyzjom rządu w związku w epidemią i żądają konkretnych odpowiedzi na potrzeby ludzi.

Powody protestu wyjaśnił Salvini na Twitterze. Jego ugrupowanie apeluje o otwarcie kraju, przywrócenie swobód obywatelskich i pomocy dla obywateli. Liga krytykuje stopniowe i tylko częściowe otwarcie kraju przy zachowaniu wielu ograniczeń w poruszaniu się , co ma nastąpić począwszy od 4 maja.

Matteo Salvini żąda „przywrócenia wolności, praw i demokracji”. Twierdzi, że są one łamane w obecnym okresie narodowej kwarantanny.

Przywódca partii opozycyjnej podkreślił zwracając się do swoich zwolenników: „Wielu z was prosiło nas, byśmy pozostali w parlamencie aż do chwili, gdy ze strony rządu nie nadejdą konkretne odpowiedzi dla Włochów”. Następnie wymienił postulaty: maseczki i ochrona sanitarna dla wszystkich, świadczenia postojowe dla pracowników, wsparcie finansowe dla handlowców i przedsiębiorców, pomoc dla rodzin, zawieszenie spłaty kredytów mieszkaniowych, czynszu i rachunków. Na liście tej jest także żądanie: „mafiozi z powrotem do więzienia”. To reakcja na doniesienia o zwolnieniu kilku przestępców z powodu epidemii koronawirusa.

„Włosi pokazali, że także w czasie kryzysu są wielkim narodem, teraz zasługują na zaufanie i ochronę”- dodał Salvini.

Były wicepremier i były szef MSW opublikował zdjęcia z okupacji, na których widać parlamentarzystów w maseczkach siedzących w ławach.

„Jesteśmy tu, by wysłuchać Włochów , którzy zamknięci w domu od 50 dni zasługują na szybkie odpowiedzi, konkretne terminy i pomoc, a nie tylko obietnice” – wyjaśnił.

„Powróćmy wolni”- dodał.

Zarzucając rządowi opóźnianie prac nad przepisami prawa, opozycyjna prawica głosi: „Tymczasem rodziny i przedsiębiorcy dalej cierpią”.

Liga zapowiedziała, że po nocnej okupacji począwszy od czwartku rano będzie ona kontynuowana na zasadzie „sztafety deputowanych i senatorów”, którzy nie będą utrudniać obrad.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl