fot. PAP/Radek Pietruszka

Ostatni etap prac nad tegorocznym budżetem

W parlamencie będzie miał dziś miejsce ostatni etap prac nad tegorocznym budżetem. Sejm zagłosuje nad poprawkami Senatu do ustawy budżetowej.

W ubiegłym tygodniu sejmowa komisja finansów zaopiniowała negatywnie wszystkie 65 poprawek zaproponowanych przez senatorów. Senat chciał m.in. zwiększenia dotacji do Narodowego Funduszu Zdrowia o 20 mld zł, przeznaczenia 10 mld zł na transformację energetyczną oraz 6,5 mld zł na podwyżki dla nauczycieli.

Przewodniczący sejmowej komisji finansów, poseł PiS Wiesław Janczyk, zaznaczył, że ustawa budżetowa w obecnym kształcie odpowiada na bieżące wyzwania. Polityk dodał, że przewidziano w niej rekordowe wydatki.

– Dobry budżet na trudne czasy, precyzyjnie przepracowany przez rząd, potem na forum Sejmu, także w komisji finansów, która wysłuchała opinii wszystkich komisji tematycznych. Mamy dokument, który po stronie wydatków obejmuje kwotę większą niż pół biliona złotych. Pierwotnie to było 512,4 mld zł, po poprawkach złożonych w drugim czytaniu kwota wydatków będzie jeszcze większa. Wszystko dlatego, że adekwatnie do sytuacji – nie ukrywam, że związanej też z pewną presją inflacyjną – chcemy zadysponować jak najszybciej z powrotem na rynek dodatkowe dochody, które mogą wpłynąć do kasy państwa – mówił Wiesław Janczyk.

Dochody budżetu zostały ustalone na 491,9 mld zł, wydatki na 521,8 mld zł, a deficyt wynosi nie więcej niż 29,9 mld zł. Resort finansów założył, że PKB Polski w 2022 r. wzrośnie o 4,6 proc., a średnioroczna inflacja ukształtuje się na poziomie 3,3 proc. Posłowie zagłosują nad ustawą w bloku głosowań, który rozpocznie się o godz. 14.30. Jeśli przyjmą budżet, trafi on na biurko prezydenta.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl