fot. pixabay.com

Suwalczanka oszukana z wykorzystaniem spoofingu przelała oszustom pieniądze

Pieniądze z konta bankowego straciła suwalczanka, oszukana z wykorzystaniem tzw. spoofingu, czyli poprzez podszywanie się przez przestępców pod numery banków, innych instytucji czy znajomych z listy kontaktów w telefonie. 25 tys. zł wpłaciła na wskazane przez oszustów konto, część udało się odzyskać.

Do 64-latki zadzwonił mężczyzna, podający się za pracownika banku. Kontakt wydawał się wiarygodny, bo na wyświetlaczu telefonu pojawił się numer infolinii banku suwalczanki. Dzwoniący poinformował, że prawdopodobnie ktoś włamał się na jej konto i próbował wypłacić pieniądze.

Jak poinformował zespół prasowy podlaskiej policji, rzekomy konsultant poradził kobiecie, aby pobrała pieniądze z banku i wpłaciła – we wskazanym przez niego banku – na inne konto, specjalnie dla niej wygenerowane i bezpieczne. 64-latka wykonywała wszystkie polecenia rozmówcy. Wypłaciła 25 tys. zł ze swojego konta i wpłaciła całość na to podane przez rzekomego pracownika banku.

Gdy zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa i składała zeznania na komendzie policji, zadzwonił jej telefon. Na wyświetlaczu pojawił się numer dyżurnego podlaskiej policji. Rozmówca polecił jej, by nie zgłaszać sprawy policji, bo on już się nią „zajął”. Sprawą zajęli się prawdziwi policjanci; dzięki współpracy z bankiem część pieniędzy na koncie udało się zablokować przed ich przelewem na kolejne lub wypłatą.

Policja przypomina, że tzw. spoofing, to podszywanie się pod dowolny numer instytucji lub znajomego z listy kontaktów.

„Oznacza, że mimo wyświetlanej w telefonie nazwy np. >>mama<< czy numeru infolinii banku czy innej instytucji, tak naprawdę dzwoni lub pisze wiadomości zupełnie inna osoba” – informują funkcjonariusze.

Policjanci nie mają możliwości technicznego zablokowania spoofingu, bo telefon przestępcy nie jest podłączony do sieci komórkowej, lecz komputerowej. W ten sposób coraz częściej oszuści podszywają się pod konsultantów banków, przedstawicieli urzędów czy nawet policjantów.

„Sprawcy wykorzystują różne triki socjotechniczne po to, by zmanipulować rozmówcę i uzyskać dostęp do jego smartfona lub komputera, a w konsekwencji do rachunku bankowego. Ofiara spoofingu, sugerując się numerem, który wyświetlił się na telefonie jest przekonana, że prowadzi rozmowę z infolinią banku, pracownikiem urzędu lub policjantem. W większości rozmów pojawiają się jednak dwa elementy: presja czasu i poczucie zagrożenia. Zwykle oszuści namawiają ofiary do przelania pieniędzy na dane konto” – ostrzega podlaska policja.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl