fot. pixabay.com

Odpowiedź Zachodu na rosyjskie ultimatum

Stany Zjednoczone i NATO pisemnie odpowiadają na ultimatum Rosji w sprawie Ukrainy. Niemcy i Francja próbują reaktywować format normandzki. Berlin chce wysłać Ukraińcom 5 tys. hełmów, jednak ta propozycja została odczytana w Kijowie z rozczarowaniem.

Rosja w każdej chwili może zaatakować Ukrainę. Sojusz Północnoatlantycki wzywa do deeskalacji.

– Rosja kontynuuje rozbudowę wojskową. Widzimy też więcej żołnierzy nie tylko na Ukrainie i wokół niej, ale także na Białorusi – wskazał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

W tych okolicznościach kraje zachodnie próbują wzmacniać Ukrainę militarnie i obronnie. Czechy podjęły decyzję o przekazaniu 4 tys. pocisków artyleryjskich. Niemcy prześlą 5 tys. hełmów. Oferta Berlina w obliczu tego, co działo się w ostatnich dniach, jest w Kijowie odbierana wyłącznie symbolicznie.

– 5 tys. hełmów to absolutny żart. Co Niemcy chcą wysłać w następnej kolejności? Poduszki? – skomentował niemiecką pomoc mer Kijowa Witalij Kliczko.

Ukraina oczekuje od Berlina zwrotu w jego polityce o 180 stopni. Niemcy wciąż nie zgodziły się na dostarczenie do Kijowa broni z Estonii. Są też krytykowane za gazociąg Nord Stream 2. W tych okolicznościach kanclerz Olaf Scholz wspólnie z prezydentem Francji reaktywują w Paryżu format normandzki, choć na razie bez przełomu.

– Bezwarunkowo przestrzegane powinno być zawieszenie broni. W dwa tygodnie spróbujemy znaleźć rozwiązanie dla wszystkich problemów, które niestety pozostają nierozwiązane już od siedmiu lat – powiedział Dmitrij Kozak, zastępca szefa administracji Władimira Putina.

Do kolejnych rozmów z udziałem ministrów spraw zagranicznych i doradców politycznych dojdzie w Berlinie. Rosja próbuje zablokować wejście Ukrainy do NATO. Swoją propozycję zawarła w dokumencie, na który zażądała pisemnej odpowiedzi. Taka odpowiedź została udzielona. O szczegółach poinformował sekretarz stanu USA Antony Blinken.

– Drzwi NATO są otwarte, pozostają otwarte i to jest nasze zobowiązanie – podkreślił.

Rosyjskie propozycje mają osłabić obecność NATO i Stanów Zjednoczonych we Wschodniej Flance Sojuszu.

– NATO przekazało swoje pisemne propozycje równolegle ze Stanami Zjednoczonymi – oznajmił Jens Stoltenberg.

Z Waszyngtonu i Brukseli płyną propozycje, które mają prowadzić do deeskalacji napięcia.

– Zaproponowaliśmy możliwość wzajemnych środków transparentności dotyczących rozmieszczenia sił na Ukrainie – powiedział Anthony Blinken.

Transparentność miałaby też obejmować ćwiczenia wojskowe w Europie i kontrolę zbrojeń rakietowych. Amerykanie przekonują, że „piłka jest po stronie Rosji”. Moskwę ostrzega też Turcja. Prezydent kraju podkreśla, że atak na Ukrainę byłby niemądrym posunięciem.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl