źródło: Izba Gospodarczo Handlowa Rynku Spożywczego

Izba Gospodarczo Handlowa Rynku Spożywczego apeluje, by nie sprzedawać białoruskich oraz rosyjskich towarów

Izba Gospodarczo Handlowa Rynku Spożywczego podjęła stanowisko, w którym apeluje do przedsiębiorców, sklepów, dyskontów, hurtowni i marketów, które prowadząc działalność na terytorium Polski, o niesprzedawanie białoruskich i rosyjskich towarów, produktów oraz usług.

Obecnie na terytorium Polski funkcjonuje około tysiąc podmiotów, gdzie jednym z udziałowców jest rosyjska firma lub osoba fizyczna będąca obywatelem Rosji. Część produktów sprzedawanych na naszym rynku została wytworzona na terytorium Białorusi albo Rosji lub też przez podmioty powiązane biznesowo z rosyjską, lub białoruską gospodarką.

„Duża część rosyjskiego kapitału znajduje się w rękach oligarchów, którzy sponsorują inwazję na Ukrainie. Dlatego apelujemy do wszystkich podmiotów gospodarczych. Wycofajcie ze swojej oferty produkty białoruskie i rosyjskie. Wprowadźcie własne, indywidualne sankcje gospodarcze na Białoruś i Rosję” – powiedział Andrzej Jaworski, prezes Izby Gospodarczo Handlowej Rynku Spożywczego.

Izba wcześniej apelowała do konsumentów o bojkot białoruskich i rosyjskich produktów. Towary wytworzone na terytorium Białorusi posiadają kod kreskowy zaczynający się od numeru 481, a rosyjskie produkty zaczynają się od jednej z sekwencji cyfr: od 460 do 469.

„Dziękujemy wszystkim, którzy przestali kupować białoruskie i rosyjskie towary. Niestety, część konsumentów nie zwraca uwagi na kraj wytworzenia poszczególnych produktów. Dlatego apelujemy do wszystkich podmiotów gospodarczych o bojkot w sprzedaży białoruskich i rosyjskich towarów. Zachęcamy wszystkie firmy do wywieszania plakatów. Niech Polacy wiedzą, które sklepy i przedsiębiorcy nie wspierają gospodarczo Białorusi, a także Rosji, która dokonała inwazji na Ukrainę i prowadzi celowe  ataki zbrojne wymierzone w ludność cywilną” – zaapelował Hubert Grzegorczyk, sekretarz Izby Gospodarczo Handlowej Rynku Spożywczego.

Stanowisko Izby Gospodarczo Handlowej Rynku Spożywczego w sprawie sprzedaży białoruskich i rosyjskich towarów, produktów i usług zostało rozesłane do największych podmiotów gospodarczych prowadzących działalność handlowo-spożywczą w Polsce.

https://twitter.com/spozywcza/status/1498327535209353216?s=20&t=6BwyjSTCeVioJME9S0sm5A

Izba Gospodarczo Handlowa Rynku Spożywczego przygotowała także plakat dla konsumentów, którzy nie kupują białoruskich i rosyjskich produktów. Są one dostępne do pobrania na stronie: www.izbaspozywcza.pl.

Izba podała, że sieci sklepów Carrefour Polska i ALDI odpowiedziały na apel i wycofują ze sprzedaży białoruskie i rosyjskie produkty.

 

Izba Gospodarczo Handlowa Rynku Spożywczego

drukuj