fot. PAP/Tomasz Gzell

W Sejmie kontynuowane są prace nad projektem „Chrońmy Dzieci. Wspierajmy Rodziców”

Sejmowa Komisja Edukacji będzie kontynuować dziś prace nad obywatelskim projektem „Chrońmy Dzieci. Wspierajmy Rodziców”. Podczas debaty na sali plenarnej Sejmu zgłoszono poprawki do nowelizacji prawa oświatowego.

Przepisy zawarte w projekcie „Chrońmy Dzieci. Wspierajmy Rodziców” zakładają zmiany w dostępie stowarzyszeń i organizacji do przedszkoli oraz szkół podstawowych. Główny cel projektu to ochrona dzieci przed seksualizacją.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej domagają się odrzucenia projektu. Wskazują, że „wpycha on ideologię do szkół” i – co ciekawe – „pozbawia rodziców prawa do decydowania o swoich dzieciach”.

Wiceminister edukacji, Marzena Machałek, podczas dyskusji zwróciła uwagę, że przepisy bardzo mocno wzmacniają m.in. rolę rodziców oraz rady szkoły i rodziców.

– Tak naprawdę pierwszy raz w przepisach oświatowych, edukacyjnych, jest stwierdzone, napisane czarno na białym, że udział w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia i organizacje wymaga pisemnej zgody rodziców ucznia, a w przypadku ucznia pełnoletniego – tego ucznia. Takich przepisów nie było. Był to zwyczaj. Poza tym (…) czegóż się obawiają organizacje, które wykraczają poza podstawy programowe i zajęcia, które realizują podstawy programowe i program profilaktyczno-wychowawczy (jaki już teraz opiniuje Rada Rodziców i rodzice), jeżeli przedstawią wcześniej swój dorobek, swój program i założenia tego, co chcą robić? To chyba żaden problem – mówiła wiceszefowa MEiN.

Marzena Machałek dodała, że do resortu edukacji wpłynęło ponad 100 petycji o uregulowanie kwestii wchodzenia organizacji pozarządowych do szkół.

Pod obywatelskim projektem „Chrońmy Dzieci. Wspierajmy Rodziców” podpisało się 250 tys. Polaków.

RIRM

drukuj