TK nie zbada uchwał Sejmu ws. sędziów. Sprawa umorzona

Trybunał Konstytucyjny umorzył sprawę sejmowych uchwał dot. wyboru nowych sędziów Trybunału. Oznacza, to, że sędziowie nie będą badać tej sprawy, która miała być przedmiotem wyznaczonej na dziś rozprawy.

Trybunał na wniosek grupy posłów Platformy Obywatelskiej miał badać sejmowe uchwały o powołaniu w grudniu i unieważnieniu wyboru z października 5 sędziów TK.

W uzasadnieniu decyzji o umorzeniu, sędziowie uznali, że TK nie może badać uchwał Sejmu w tej sprawie, bo nie może ich zaliczyć do aktów normatywnych. 3 z 10 sędziów Trybunału – w tym jego przewodniczący – uznali, że sprawa uchwał mogła być badana.

Nie zgadza się z tym dr Przemysław Czarnek, konstytucjonalista i wojewoda lubelski, który jednocześnie podziela zdanie większości składu orzekającego.

Zawsze jest problem dotyczący tego, czy konkretna uchwała ma charakter normatywny, czy też nie, bo od tego zależy, czy może być rozpatrywana przez Trybunał Konstytucyjny, czy też nie. W tym przypadku mam absolutnie pełne przekonanie o tym, że takiego charakteru normatywnego nie miały i to jest bardzo dobra decyzja Trybunału Konstytucyjnego. Samo to rozstrzygnięcie oznacza tylko tyle, że Trybunał stwierdził, że nie jest właściwy do badania konstytucyjności tego rodzaju uchwał i nic więcej. Ono natomiast idzie w parze z tezą i taką argumentacją, że sędziowie wybrani przez Sejm obecnej kadencji, są sędziami Trybunału Konstytucyjnego i powinni orzekać – mówi dr Przemysław Czarnek.

Postanowienie o umorzeniu postępowania zapadło na podstawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z 25 czerwca 2015 r., a nie jej grudniowej nowelizacji autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, którą Trybunał Konstytucyjny ma wkrótce zbadać. W podjęciu tego postanowienia nie uczestniczył żaden z pięciu nowych sędziów Trybunału, wybranych przez Sejm w grudniu 2015 r.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl