fot. PAP/Piotr Nowak

Czy Sejm przyjmie senackie poprawki do ustawy o SN?

Sejm podejmie dziś decyzję ws. poprawek Senatu do ustawy o Sądzie Najwyższym. Przyjęcie ustawy w kształcie, w jakim trafiła ona do Sejmu, ma zagwarantować Polsce wypłatę środków na KPO.

14 poprawek Senatu do ustawy o Sądzie Najwyższym – to kluczowy punkt dzisiejszego posiedzenia Sejmu. Od kształtu ustawy zależy to, czy Polska otrzyma środki w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

– Senat niewielką większością totalnej opozycji wprowadził poprawki nie po to, aby ją poprawić, ale po to, aby ją totalnie zablokować, a w dodatku stworzyć problemy zarówno większości rządzącej, jak i samemu prezydentowi – mówił prof. Zdzisław Winnicki z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zdaniem ministra ds. Unii Europejskiej Szymona Szynkowskiego vel Sęk poprawki mogą zerwać kompromis wypracowany z Brukselą.

– Mogłyby one bądź to naruszać prerogatywy prezydenta, bądź – w naszej opinii – w sposób oczywisty pozostawać sprzeczne z Konstytucją, bądź to zawierać zapisy daleko dalej idące niż uwarunkowania kamieni milowych i oczekiwania Komisji Europejskiej – wyjaśnił Szymon Szynkowski vel Sęk.

Z pewnością za odrzuceniem poprawek zagłosują posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Przeciw poprawkom powinna zagłosować także Solidarna Polska.

– Poprawki są wyrazem uległości, służalczości polskiej opozycji w stosunku do Brukseli i Berlina, i absolutnie nie możemy ich poprzeć – zaznaczył Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

Solidarna Polska idzie jednak dalej i sprzeciwia się jakiejkolwiek ingerencji w ustawę o Sądzie Najwyższym. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to przyjęcie ustawy bez poprawek w kształcie wynegocjowanym z Komisją Europejską.

– Każde pieniądze, które trafią do Polski, są ważne,  dlatego tę trudną decyzję dotyczącą zaakceptowania oczekiwań w zakresie Sądu Najwyższego czy reformy sądownictwa przyjęliśmy, robiąc swoiste „sprawdzam” wobec Komisji Europejskiej – podkreślił Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych.

Ostateczna decyzja ws. ustawy będzie należała do prezydenta. Andrzej Duda czeka na ostateczny kształt ustawy, jaka trafi do niego z Sejmu.

– Wtedy pan prezydent będzie podejmował decyzję. Natomiast mogę zapewnić, że kontakty pomiędzy Kancelarią Prezydenta a rządem są bardzo intensywne i cały czas prowadzone są rozmowy – wskazał Marcin Przydacz, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Głosowanie ws. Sprawozdania Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw zaplanowano po godzinie 18.00.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl