fot. pixabay.com

Senat zajmie się ustawą o ubezpieczeniu rolników

Senat na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu zajmie się ustawą o ubezpieczeniu rolników. Regulacje wiążą wysokość emerytury podstawowej z wysokością najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych.

Nowela ustawy o ubezpieczeniu rolników była tematem prac wczorajszego posiedzenia senackich komisji: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Senackie komisje w całości poparły regulacje.

Celem ustawy jest podniesienie wysokości emerytury rolniczej. Przepisy wyrównują zasady waloryzacji emerytur w KRUS i ZUS. Zgodnie z nimi emerytura podstawowa, która służy do wyliczania emerytur rolniczych, będzie równa 90 proc. minimalnej emerytury z ZUS. Przepisy gwarantują, że emerytura rolnicza (po 25 latach opłacania składek) nie będzie niższa od najniższej emerytury wypłacanej z ZUS.

Senator PiS Jerzy Chróścikowski wskazuje, że ustawa ta jest bardzo oczekiwana przez rolników.

– W zeszłym roku niektórzy rolnicy dostali np. pięć, siedem, dziesięć złotych, a inni więcej – tyle, co by wynikało z siedmiu procent, bo podstawa była zła, niewaloryzowana. Stąd teraz jest 90 proc. podstawy minimalnej plus do tego opłacane składki za lata, plus do tego (jeśli ktoś płaci podwójną składkę) za każdy rok 0,5 procent – zaznacza polityk.

Ustawa wprowadza ponadto mechanizm rekompensujący opłacanie podwójnej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Umożliwi to uzyskanie dodatku do emerytur rolniczych. Senator Jerzy Chróścikowski wskazał, że ustawa najprawdopodobniej zostanie poparta również w Senacie.

Grażyna Bagińska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl