Senat: trwa debata ws. ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych

W Senacie trwa debata nad nowelizacją ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Projekt znosi ograniczenie czasowe w pełnieniu przez nich służby wojskowej. Dotychczas mogła ona trwać maksymalnie 12 lat.

Najważniejszym zadaniem proponowanej zmiany jest utrzymanie w służbie wojskowej wykwalifikowanych, doświadczonych żołnierzy – głównie szeregowych zawodowych.

Nowelizacja poszerza też zakres uprawnień ministra obrony narodowej.

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej będzie mógł wyznaczać, w uzasadnionych przypadkach, żołnierza zawodowego na stanowisko wyższe o dwa i więcej stopni bez mianowania go na wyższy stopień wojskowy.

Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej, wskazał, że znacznie usprawni to działalność resortu.

– Na 843 żołnierzy zatrudnionych w samym resorcie, jest 736 pułkowników i podpułkowników. Oficerów młodszych praktycznie nie ma. To jest pewnego rodzaju patologia. Ona została wprowadzona w 2004 roku i prowadzi do sytuacji, w której w ministerstwie na stanowiskach, które zupełnie się na to nie kwalifikują – np. szefa sekretariatu – mamy pułkowników i podpułkowników. Na przykład radca prawny w Ministerstwie Obrony Narodowej to etat pułkownikowski. Jeżeli więc żołnierz chciałby być radcą prawnym, musi być natychmiast mianowany pułkownikiem. To powoduje sytuację, w której my nie mamy żadnego narzędzia, żeby pozbawić go pewnych uprawnień – podkreślił minister Bartosz Kownacki.

Nowelizację przyjął już wcześniej Sejm.

Głosowanie nad nią w Senacie powinno odbyć się pod koniec posiedzenia Izby Wyższej.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl