Ze względu na Rosję rząd Norwegii zapowiada program zbrojeń

Ze względu na „nieprzewidywalność Rosji” rząd Norwegii przedstawił w piątek program zbrojeń oraz modernizacji armii, która zyska nowe samoloty bojowe i okręty podwodne. „To największy wysiłek obronny od zimnej wojny” – ogłosiła premier Erna Solberg.

„Niestety warunki geopolityczne zmieniły się w ostatnich latach znacząco i zmieniły się na gorsze (…). Mamy sąsiada, który jest coraz bardziej nieprzewidywalny, umacnia swój potencjał wojskowy i który zamanifestował swoją gotowość do wykorzystania siły militarnej jako narzędzia polityki” – powiedziała pani premier.

W ciągu 20 lat Norwegia zwiększy swój budżet obronny o równowartość 17,5 mld euro. Plan gabinetu Solberg przewiduje między innymi zakup 52 samolotów F-35, a także czterech okrętów podwodnych.

Podwyższenie budżetu na obronność wciąż jednak nie oznacza, że Norwegia spełni wymóg stawiany przez NATO, które chce, by państwa członkowskie Sojuszu przeznaczały na wydatki militarne 2 proc. swego PKB.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl