fot. PAP/Rafał Guz

Senat zagłosuje ws. ustawy antyterrorystycznej

Dziś senatorowie zagłosują ws. tzw. ustawy antyterrorystycznej. Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości wnoszą za przyjęciem projektu w obecnym kształcie. Platforma Obywatelska chce z kolei odrzucenia ustawy w całości.    

Wcześniej w Senacie odbyła się burzliwa debata w tej sprawie. Opozycja zarzucała, że proponowane przez rząd przepisy są „niedemokratyczne” i naruszają wolność obywatelską.

Wiceminister sprawiedliwości Maciej Wąsik przypomniał, że PO w czasie swoich rządów też chciała wprowadzić prawo antyterrorystyczne. Jak dodał, obecne zarzuty opozycji to hipokryzja.

Korzystaliśmy z doświadczeń fachowców, którzy przez 10 lat (od 2006 roku) pracowali nad rozwiązaniami. Wykorzystaliśmy to, czego wy nie przełożyliście na język ustaw. Jeszcze w 2015 roku pani minister Piotrowska poleciła intensywne prace nad wytycznymi do takiej ustawy, do prawa antyterrorystycznego. W tej chwili, kiedy słyszę wypowiedzi pana ministra Klicha, który mówi, że to jest niepotrzebne, jak mam się odnieść do tego? Nie mówcie, że prawo antyterrorystyczne jest niepotrzebne – powiedział Maciej Wąsik.

Ustawa antyterrorystyczna to odpowiedź na stale rosnące zagrożenie zamachami w Europie.

Chodzi przede wszystkim o zabezpieczenie dwóch dużych wydarzeń, które w najbliższych miesiącach będą miały miejsce w Polsce – Światowych Dni Młodzieży oraz szczytu NATO.

RIRM

drukuj