fot. flickr.com

Najniższe ceny paliwa od kilku lat

Tak niskich cen paliwa nie było już od kilku lat. Średnio za litr 95-cio oktanowej benzyny zapłacimy 4 zł i 14 gr; litr diesla to koszt 3,98 zł, a gazu LPG 1, 95 zł.

Tymczasem trwa kolejny, piąty już tydzień obniżek. Analitycy wskazują, że to efekt niskich cen ropy naftowej na światowych rynkach. Tendencję ma podtrzymać m.in. pojawienie się w sprzedaży surowca z Iranu po tym, jak zniesiono międzynarodowe sankcje nałożone na ten kraj.

Halina Pupacz, prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych, ocenia, że jeśli nie zmieni się gwałtownie sytuacja geopolityczna, ceny nadal będą spadać.

– Niektórzy eksperci twierdzą, że ceny poszybują jeszcze niżej, do poziomu sprzed 1973 roku, czyli tzw. pierwszego kryzysu naftowego. Jeśli te ceny ropy rzeczywiście przez najbliższe miesiące utrzymają ten trend spadkowy, to możemy się spodziewać, że padnie rekord na stacjach. Jakaś magiczna granica zostanie przekroczona, która była notowana w latach, kiedy mieliśmy urzędowe ceny paliw i nie było nałożonych tak wysokich podatków – podkreśla Halina Pupacz.

Ostatnie tak niskie ceny benzyny notowano w maju 2009 r., a oleju napędowego w lutym 2010 roku.

RIRM

drukuj