fot. PAP/Radek Pietruszka

Ministerstwo Finansów pracuje nad zapobieganiem unikania płacenia podatków przez firmy

Jak podaje „Dziennika Gazeta Prawna” Ministerstwo Finansów przygotowało przepisy, które mają być wymierzone w różne formy unikania opodatkowania przez firmy.

Główną zmianą jest wprowadzenie minimalnego podatku od galerii handlowych i biurowców. Resort finansów wskazuje, że do tej pory zyski z nieruchomości często nie były w Polsce w ogóle opodatkowane. Teraz właściciele nieruchomości komercyjnych, wartych co najmniej 10 mln zł, będą musieli oddać fiskusowi rocznie 0,5 proc. liczone od wartości galerii bądź biurowca.

Janusz Szewczak, ekonomista i poseł Prawa i Sprawiedliwości, uważa że każda forma rozszerzenia obowiązków fiskalnych na wielkie sieci handlowe jest słuszna.

 – Wielkie sieci handlowe wykorzystywały do maksimum manipulacje księgowe, optymalizacje podatkową, ceny transferowe, skutecznie unikając tego opodatkowania. Wydaje się, że w tej formie lub w postaci powrotu do nowej formy opodatkowania sieci handlowych, na innych zasadach niż podatkiem o charakterze obrotowym są uzasadnione. To nie jest tak, że ta działalność z powodu wprowadzenia tego obciążenia podatkowego będzie nieopłacalna. Wielkie sieci handlowe póki korzystały ze zwolnień podatkowych, a często sięgały one nawet 10 lat, realizowały zyski, a następnie sprzedawały nowej sieci handlowej, która również rozpoczynała takie „wakacje podatkowe”, więc cos trzeba było z tym zrobić. Jest to kierunek słuszny – dodaje poseł Janusz Szewczak.

Część ekspertów podatkowych wskazuje, że propozycja resortu finansów jest odpowiedzią, na zakwestionowanie przez Komisję Europejską zapisów podatku handlowego.

RIRM

drukuj