MF odpowie KE ws. podatku od handlu

Ministerstwo Finansów przedstawi dziś plan działań w związku z decyzją Komisji Europejskiej dot. podatku od handlu. Organ wykonawczy Unii wezwał Polskę do zawieszenia tej daniny. Komisja wszczęła też postępowanie o naruszenie prawa UE przez Polskę. 

Zdaniem Brukseli konstrukcja podatku handlowego może faworyzować mniejsze sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną.

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej wprowadza dwie stawki podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie.

Ekspert ds. finansów Mariusz Kękuś ocenia, że ewentualne wszczęcie postępowania przez Komisję Europejską daje „pole do popisu” polskim prawnikom.

– Proszę zwrócić uwagę, że wszystkie podmioty funkcjonujące na rynku są opodatkowane w dokładnie taki sam sposób. Jest tylko kwestia prowadzenia skali działalności gospodarczej. Jednak to, że ktoś jest dzisiaj w tym niższym progu nie oznacza, że nie może wejść w ten wyższy. Opodatkowanie wskaźnikiem 1,4 jest w przypadku tylko nadwyżki ponad kwotę, która jest wolna, czy też mieści się w tym pierwszym progu. Nie ma tu różnicowania. Nie ma tu wskazanych konkretnych podmiotów, które są zwolnione. Nie ma zwolnienia przedmiotowego i dotyczy to wszystkich w taki sam sposób. Chciałbym się przyjrzeć ewentualnemu uzasadnieniu Komisji Europejskiej, jeśli wszczynałaby postępowanie w tej kwestii. Myślę, że to jest „pole do popisu” dla naszych prawników oraz strony rządowej – podkreśla Mariusz Kękuś.

Ministerstwo Finansów zapewnia, że brało pod uwagę zarówno wariant pozytywny, tj. zaprzestanie postępowania przez KE, jak i negatywny. Resort zaznaczył, że przygotował plan działań na tę drugą okoliczność.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl