Komisja Europejska stawia Polsce ultimatum ws. TK

Komisja Europejska grozi, że w najbliższy poniedziałek wyda opinię na temat praworządności w Polsce, jeśli nie zostaną podjęte działania zmierzające do usunięcia zastrzeżeń dotyczących Trybunału Konstytucyjnego.

Na środowym posiedzeniu komisarzy wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans przedstawił wyniki rozmów nt. Trybunału Konstytucyjnego prowadzonych od 13 stycznia z władzami polskimi.

KE oceniła, że dopóki TK nie jest w stanie zagwarantować skutecznego procesu stwierdzania zgodności ustaw z Konstytucją, niemożliwa jest skuteczna kontrola przestrzegania praw podstawowych w przyjmowanych aktach ustawodawczych.

Prof. i poseł Krystyna Pawłowicz nie kryje oburzenia zapowiedziami KE. Polityk oceniła, że rząd nie będzie reagował na te zapowiedzi.

Sąd nie jest organem ustawodawczym. Rząd zamówił opinię (Komisji Weneckiej), którą pani premier przekazała do Sejmu. W Sejmie toczą się prace, złożone zostały projekty. My nie będziemy – na pewno – działać w takt stukania paluszkiem, brudnym paznokciem w blacik, i żądaniem co Polska ma teraz zrobić, do którego dnia ma uchwalić ustawę. To jest bezczelność – zaznaczyła poseł Pawłowicz.

Wiceszef MSZ Konrad Szymański zaznaczył, że trudno oczekiwać, aby do poniedziałku doszło do jakiś przełomowych wydarzeń ws. TK.

Szymański ocenił zarazem, że komunikacja między Warszawą a Brukselą jest bardzo przyjazna i obie strony rozmów oczekują, że  konsultacje ws. TK będą przebiegały intensywniej.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj