fot. Nasz Dziennik/Marek Borawski

Rząd o projekcie dot. poszukiwań ofiar komunizmu

Rząd na posiedzeniu ma dziś zaopiniować projekt dot. poszukiwań ofiar terroru komunistycznego. Autorem nowelizacji ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych jest prezydent Bronisław Komorowski.

Zmiany w założeniu mają pozwolić m.in. na zakończenie poszukiwania ofiar komunistów w Kwaterze „Ł” na Warszawskich Powązkach.

Tadeusz Płużański, prezes Fundacji „Łączka”, stwierdził, że rząd bardzo opieszale prowadzi prace nad projektem. Dodaje, że te rozwiązania są sprzeczne z ideą samego projektu.

Projekty prezydenckie, które mają umożliwić ekshumację naszych bohaterów na „Łączce”, w praktyce torpedują, paraliżują, blokują ten cały proces. Warto o tym pamiętać, ponieważ – tam jest zapisane wprost, że nie można ekshumować ani jednego naszego bohatera, jeśli nie zgodzą się na to rodziny (w dużej mierze komunistyczne) pochowane na „Łączce”, na górze. Pochowane decyzją – jak wiemy – gen. Jaruzelskiego – tłumaczy Tadeusz Płużański.

Projekt obejmuje zmiany w trzech ustawach – o grobach i cmentarzach wojennych; o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz o IPN.

RIRM

drukuj