fot. flickr.com

Rząd wysłucha informacji o Programie Budowy Dróg Krajowych 2014-2023

Na rozpoczętym dziś posiedzeniu rząd wysłucha informacji na temat Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 20142023, z perspektywą 2025. Rząd chce przeznaczyć na budowę nowoczesnych dróg 93 mld zł. Pieniądze te mają pochodzić ze środków krajowych i unijnych.

Wydatki z budżetu państwa sięgną kwoty ok. 48,7 mld zł. Sfinansuje ona m.in. prace przygotowawcze, remonty, utrzymanie i przebudowę dróg.

Wiceminister infrastruktury Paweł Olszewski zapowiedział, że rząd we wrześniu powinien przyjąć projekt programu. Jak stwierdził, głównym jego celem jest dokończenie dróg w Polsce i skomunikowanie głównych miast, by skrócił się czas przejazdu między nimi.

Poseł Andrzej Adamczyk, wiceszef sejmowej Komisji Infrastruktury, zaznacza, że program budowy dróg krajowych powinien już dawno być przyjęty przez rząd.

– Niestety mamy już dwa kwartały opóźnienia, praktycznie rzecz biorąc, według nowego programu w tym roku nie będzie można przygotować i rozpocząć realizacji – w formie proceduralnej – żadnej inwestycji drogowej. Jeżeli pan minister Olszewski mówi o tym, że celem programu jest komunikowanie dużych miast, to absolutnie się myli, bo celem (…) było wykonanie w Polsce „rusztu” drogowego, który by pozwolił skomunikować gospodarczo wszystkie regiony naszego kraju – i to jest cel sam w sobie wydatkowania, do tej pory, ponad 100 mld zł i kolejnych dziesiątków miliardów, które będą napływały do Polski z UE – mówi poseł.

Wśród inwestycji, które znalazły się w projekcie Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 są m.in. autostrady A1 Pyrzowice – Częstochowa oraz A2 Warszawa – Mińsk Mazowiecki.

RIRM

drukuj