Polska humanistyka zagrożona ideologią gender

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego hojnie dotuje gender. Ponad ćwierć miliona złotych chce wydać na „Antologię polskiej literatury queer”. Poinformował o tym dziennik „Rzeczpospolita”.

Wysoką dotacje uzyskał projekt dr. Błażeja Warkockiego z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, który jest uznawany za znawcę literatury gejowskiej w Polsce. Projekt wygrał m.in. z pomysłami dotyczącymi dziedzictwa ks. Józefa Tischnera.

Prof. Piotr Jaroszyński, wykładowca KUL i WSKSiM, podkreśla, że jest to ewidentne przemycanie do każdej dziedziny życia groźnej ideologii gender. W tym przypadku chodzi o polską humanistykę, która będzie spychana na dalszy plan.

– Za tym mogą pójść kolejne finansowania projektów tworzonych na zamówienie, czy to środowisk związanych z tą ideologią czy też ze względu na to, że ludzie będą przygotowywali takie projekty licząc, że na tym po prostu zarobią. Także na autentyczną naukę, a zwłaszcza na Polską humanistykę, nie będzie miejsca, ponieważ będą obowiązywały kryteria ideologiczne albo personalne. To jest bardzo niepokojąca sprawa, ponieważ ona na dłuższą metę może doprowadzić do większej destrukcji humanistyki polskiej, niż to uczynił marksizm – stwierdził prof. Piotr Jaroszyński.     

Bulwersujący projekt został wybrany w konkursie „Tradycja” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Jego celem – według resortu nauki – miało być „sfinansowanie istotnych dla nas wszystkich badań humanistycznych” i miało służyć „odkrywaniu mniej znanych sylwetek artystów”.

RIRM

drukuj