Rozpoczyna się rok szkolny 2021/2022. Uczniowie wracają do nauki w trybie stacjonarnym

Dziś rozpoczyna się nowy rok szkolny. Ministerstwo Edukacji i Nauki przez wakacje realizowało działania ukierunkowane na bezpieczny powrót do szkół.

Dziś, po długiej przerwie spowodowanej pandemią, uczniowie wracają do szkół w trybie stacjonarnym – mówi minister edukacji prof. Przemysław Czarnek.

– Nadrabiamy zaległości po okresie nauki zdalnej. Wracamy do pełnej normalności w szkołach. Uczymy się religii w szkołach – wbrew zapowiedzi pana Nitrasa z PO. Pełna normalność, pełna gotowość. Cieszę się, że możemy wrócić do takiej sytuacji po kilkunastu miesiącach niepewności w szkołach – podkreśla prof. Przemysław Czarnek.

Nic nie jest w stanie zastąpić bezpośredniego kontaktu nauczyciela z uczniem i rówieśnikami – zwraca uwagę wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

– Doświadczenie nie tylko polskie, ale i w Europie, i na całym świecie pokazują, że kształcenie zdalne ma bardzo dużo mankamentów związanych z samodyscypliną uczniów, przekazywaniem wiedzy. Wyraźnie widać ten ważny aspekt społeczny, psychologiczny, że uczniowie potrzebują kontaktu zarówno ze swymi nauczycielami, ale i także z rówieśnikami – zaznacza Dariusz Piontkowski.  

Dlatego też w nowym roku szkolnym będą realizowane programy wsparcia uczniów po długotrwałym okresie nauki zdalnej. Przedsięwzięcie obejmuje działania związane ze zdrowiem, poprawą kondycji fizycznej, wsparciem psychologiczno-pedagogicznym, jak również z pomocą w opanowaniu i utrwaleniu materiału.

Rozpocznie się także nowy projekt ministra edukacji i nauki „Poznaj Polskę”. W jego ramach szkoły otrzymają środki na dofinansowanie wyjazdów do muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury czy instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki. Ministerstwo zadbało też o to, by do szkół trafił odpowiedni sprzęt.

– W ostatnim czasie do szkół przesyłamy duże ilości sprzętu ochrony osobistej, wiele milionów maseczek ochronnych, rękawiczek, płynów dezynfekujących, a także urządzeń do mierzenia temperatury – mówi Dariusz Piontkowski.   

Niewykluczone, że jeśli koronawirus zaatakuje ze zintensyfikowaną siłą, dzieci wrócą do nauczania zdalnego.

– Utrzymujemy w decyzji możliwość reagowania dyrektorów szkół i placówek oświatowych, gdyby w poszczególnych szkołach, budynkach zdarzyły się jakieś sytuacje nadzwyczajne, sytuacje epidemiczne. Wówczas dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym oraz sanepidem powiatowym może podjąć decyzję o ewentualnym zawieszeniu zajęć – wyjaśnia Dariusz Piotnkowski.

We wrześniu w szkołach ma być zintensyfikowana akcja informacyjna o szczepieniach przeciw COVID-19. Mają być również prowadzone szczepienia w szkołach dla dzieci powyżej 12 roku życia.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl