fot. PAP/Adam Warżawa

Prezes IPN: Historia jest twardym elementem walki geopolitycznej

Historia jest twardym elementem walki geopolitycznej, rozumie to wiele państw i mocarstw – powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.

Prezes IPN, pytany, czemu świat nie chce pamiętać o sprawcach II wojny światowej, odparł, że jest kilka elementów, które decydują o tej sytuacji.

„Po pierwsze, dlatego, że Polska po 1945 r. była sowiecką kolonią, nie miała możliwości prowadzenia własnej, niezależnej polityki pamięci, a taką możliwość miały państwa Zachodu” – wyjaśnił.

Drugi element „jego zdaniem to świadomość zachodnich demokracji i Federacji Rosyjskiej, i Niemiec o tym, jak ważna jest polityka pamięci i próba dekonstrukcji obiektywnej prawdy historycznej”. Wyjaśnił, że „historia jest twardym elementem walki geopolitycznej, to rozumie wiele państw i mocarstw”. Jak trzeci element podał, to, że „czasami w przestrzeni międzynarodowej wykonujemy zbyt mało konsekwentnej, metodycznej pracy do promowania polskiej historii, naszej wizji doświadczenia XX wieku”. Powiedział, że jako prezes IPN chciałby to zmienić.

Marszałek Sejmu, w obecności prezesa IPN Karola Nawrockiego i dyrektora Muzeum II Wojny Światowej Grzegorza Berendta, wręczyła, podczas obchodów 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte, notę identyfikacyjną rodzinie jednego z poległych westerplatczyków – starszego legionisty Ignacego Zatorskiego. Miejsce jego spoczynku odkryli archeolodzy prowadzący prace na terenie składnicy.

Do sprawy odniósł się prezes IPN w TVP 1. Podkreślił, że moment ten udowodnił, „że badania historyczne, archeologiczne mają sens, bo po ponad 80. latach od wybuchu II wojny światowej wciąż przywracamy pamięć i godność, choć oni nigdy jej nie stracili, żołnierzom, obrońcom Polski z września 1939 r.”. Ignacy Zatorski to żołnierz IV pułku piechoty z Kielc. Stracił życie 2 września 1939 r.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl