Nowy przedmiot w szkole: historia i teraźniejszość

Od nowego roku szkolnego pojawi się przedmiot: historia i teraźniejszość. Zajęcia trafią do szkół średnich.  Są odpowiedzią resortu edukacji na braki w wiedzy o najnowszej historii Polski.

W polskich szkołach uczniowie uczą się historii, począwszy od czasów starożytnych aż do historii współczesnej. Tak szeroki przekrój informacji powoduje czasem, że na historię najnowszą brakuje już czasu – zauważył historyk, Piotr Boroń.

– Jedni nauczyciele przerabiają historię najnowszą, a inni nauczyciele nie dochodzą z klasami do wydarzeń lat 70. czy 80., a czasem poprzestają w ogóle na II wojnie światowej – wskazał Piotr Boroń.

Na problem z wiedzą, jaką młodzi wynoszą z lekcji historii, zwraca uwagę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Wskazuje, że zwłaszcza druga połowa XX wieku pozostaje dla uczniów nieznana. Stąd decyzja, by wprowadzić do szkół dodatkowy przedmiot: historia i teraźniejszość. Pewni takich zajęć mogą być już uczniowie pierwszych klas szkół ponadpodstawowych. [czytaj więcej]

– Od 1 września 2022 roku. Już od przyszłego roku szkolnego – poinformował minister edukacji i nauki.

Wiedza o tym, co działo się w drugiej połowie XX wieku, może mieć duży wpływ na późniejsze życie uczniów  – podkreśla prof. Mieczysław Ryba.

– Ona w ogromnej mierze wpływa na rozeznanie polityczne, geopolityczne, rozeznanie naszego miejsca w Europie, to co się z nami dzieje. W związku, z czym ten niski poziom wiedzy jest zatrważający, bo osłabia czujność obywatelską, rozeznanie kluczowe w wielu aspektach naszego życia państwowego – zwrócił uwagę wykładowca akademicki.

Historia i teraźniejszość to próba zbudowania pomostu właśnie pomiędzy tym, co uczniom wydaje się bardzo odległe, a współczesnością – akcentował Piotr Boroń i przypomniał, że dziś młodzi mnóstwo informacji wynoszą z internetu, a potrzebna jest wiedza. Także o tym, co ukształtowało naszą cywilizację.

– Zaczynanie od historii najnowszej może odbić się na lekceważeniu korzeni tego, co stanowi naszą współczesność – wskazał historyk.

Pełna wiedza historyczna pozwala na bardziej świadome życie społeczne.

– Ktoś powie, że znajdą się tacy, którzy i tak nie będą się uczyć. Zawsze tacy są. Co nie znaczy, że mamy nie dać szansy młodym ludziom, którzy interesują się życiem publicznym, pogłębionego rozumienia tych spraw – akcentował prof. Mieczysław Ryba.  

Uczniowie, którzy będą mieli zajęcia z historii i teraźniejszości, mogą spodziewać się minimum jednej godziny  lekcyjnej w tygodniu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl