fot. https://zamek-krolewski.pl

„Darmowy listopad w rezydencjach królewskich”

Wicepremier prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, zainaugurował 10. edycję akcji „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich”. Celem akcji jest zwiększenie dostępności polskiej kultury.

Na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęto 10. edycję „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich”. Akcja ma dużą rangę edukacyjną, poznawczą i promocyjną – podkreślał prof. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury.

– Chcemy, żeby polska kultura była dostępna w jak najszerszym zakresie dla każdego. Dlatego możliwość darmowego korzystania z kontaktu ze zbiorami najważniejszych polskich muzeów rezydencji królewskich jest rzeczą pierwszoplanową – wyjaśnił  minister kultury i dziedzictwa narodowego.

W listopadzie bezpłatnie będzie można zwiedzić 8 muzeów rezydencji królewskich w Polsce. To m.in. Zamek Królewski w Warszawie, Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Zamkowe w Malborku i Muzeum Narodowe w Poznaniu.

– Nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu. Są to wspaniałe i szalenie ciekawe zbiory, które także dzięki pracy muzealników, są eksponowane w coraz lepszy sposób – ocenił prof. Piotr Gliński.

Muzea mogą być zwiedzane także podczas wirtualnych spacerów dostępnych na stronach internetowych rezydencji.

Darmowe zwiedzanie niektórych zamków jest szczególnie ważne, bo daje możliwość zapoznania się z trudną historią naszej ojczyzny, a jednocześnie rozpowszechnia polską kulturę – wskazywała Elżbieta Ofat z Zamku Królewskiego w Warszawie.

– W tym roku świętujemy 50-lecie odbudowy Zamku Królewskiego, który został zniszczony w czasie II wojny światowej. Dopiero w 1971 roku pozwolono na jego odbudowę – powiedziała Elżbieta Ofat.

W tym roku na akcję „Darmowy Listopad w rezydencjach królewskich” przeznaczono 2 mln 600 tys. złotych.

TV Trwam News

drukuj