fot. twitter.com/MKiDN_GOV_PL

Wicepremier P. Gliński złożył wieniec pod pomnikiem Edwarda Mandella House’a

Po wspólnym Marszu Niepodległości wicepremier, minister kultury Piotr Gliński złożył wieniec pod pomnikiem Edwarda Mandella House’a w Parku Skaryszewskim – poinformowało w niedzielę na Twitterze Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W niedzielę 11 listopada, w setną rocznicę odzyskania niepodległości, ulicami Warszawy przeszedł marsz „Dla Ciebie Polsko”. Udział w nim wzięli m.in. prezydent RP Andrzej Duda oraz wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Po wspólnym #MarszNiepodległości wicepremier Piotr Gliński złożył wieniec pod pomnikiem Edwarda Mandella House’a w Parku Skaryszewskim. Monument powstał na cześć doradcy prezydenta Woodrowa Wilsona i orędownika utworzenia Państwa Polskiego po I wojnie światowej” – czytamy na twitterowym profilu MKiDN.

Edward Mandell House (ur. 1858, zm. 1938) był pułkownikiem armii USA podczas I wojny światowej; po zakończeniu wojny objął funkcję doradcy ówczesnego prezydenta Woodrowa Wilsona. Był także jednym z twórców Ligi Narodów, utworzonej w 1919 r. podczas konferencji pokojowej w Wersalu.

Pomnik Edwarda Mandella House’a w stołecznym Parku Skaryszewskim, wykonany przez Franciszka Blacka, został ufundowany w 1932 r. przez Ignacego Jana Paderewskiego. W 1951 r. monument uległ zniszczeniu. Odbudowano go w 1991 r. z inicjatywy konserwatora zabytków m.st. Warszawy Feliksa Ptaszyńskiego. Autorem zrekonstruowanej rzeźby jest Marian Konieczny. Doradca Woodrowa Wilsona został ukazany z prawą ręką wyciągniętą i z lewą przyciskającą zwój do piersi. Pomnik odlano z brązu i ustawiono na postumencie wykonanym z czerwonego granitu.

PAP/RIRM

drukuj