fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Warszawa: Wicepremier Piotr Gliński spotkał się z księdzem arcybiskupem Paulem Gallagherem

Przegląd wzajemnych relacji Polski i Watykanu, obchody aktualnych nadchodzących rocznic oraz sytuacja Kościoła i chrześcijan na świecie były tematem spotkania wicepremiera prof. Piotra Glińskiego z księdzem arcybiskupem Paulem Gallagherem – poinformowało PAP Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak podało MKiDN w przesłanym PAP komunikacie, Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego, spotkał się z sekretarzem ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, ks. abp Paulem Gallagherem w poniedziałek rano w Kancelarii Premiera w Warszawie.

„Wizyta szefa watykańskiej dyplomacji ma charakter kurtuazyjny i jest związana z 100. rocznicą wznowienia stosunków bilateralnych między Polską a Watykanem. Arcybiskup Gallagher wziął również udział w konferencji organizowanej z tej okazji przez Uniwersytet Warszawski” – napisano w komunikacie.

Ks. abp Paul Gallagher pełni funkcję szefa watykańskiej dyplomacji od 2015 r.

„To on zmienił jej styl i aktywność, wprowadzając m.in. większą otwartość i ściślejszą współpracę z korpusem dyplomatycznym, a także wzmocnił zaangażowanie Stolicy Apostolskiej na forum międzynarodowym” – podano w komunikacie MKiDN.

Zwrócono uwagę, że „Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego finalizuje obecnie przygotowania do podpisania <<Listu intencyjnego między MKiDN a Papieską Komisją do spraw Kultury>>, które ma nastąpić 7 czerwca 2019 r.”.

Jak podkreślono, jest „to pierwsza w historii próba sformalizowania współpracy między polskim resortem kultury a utworzoną przez Ojca Świętego Jana Pawła II w 1982 r. dykasterią mającą na celu zbliżenie Kościoła do środowisk twórczych, rozwijaną przez kolejnych papieży”

Dokument odnosi się do współpracy na rzecz ochrony i promowania wspólnego dziedzictwa historycznego i artystycznego, ale także do kwestii wymiany specjalistów z dziedziny konserwacji.

PAP/RIRM

drukuj