Trwa debata PiS z cyklu Alternatywa

Trwa debata PIS z cyklu Alternatywa, tym razem poświęcona jest  ona problemom polskich rodzin. W spotkaniu uczestniczą eksperci oraz prof. Piotr Gliński – kandydat PiS na premiera rządu technicznego.

Jednym z głównych problemów poruszanych na debacie jest drastyczna sytuacja demograficzna Polski.

Jak mówi Jarosław Kaczyński, prezes PiS przyczyn takiej sytuacji jest wiele, zarówno polityka rządu jak i przemiany, które dokonują się  w społeczeństwie.

– Wiele państw europejskich ma prognozy zwiększania się ich ludności w ciągu następnych dziesięcioleci. Niekiedy ten wzrost jest dość poważny. Polska ma prognozę zupełnie odwrotną, tzn. tych dzieci będzie coraz mniej. Trzeba na to jakoś reagować. Nie można powiedzieć, ot tak po prostu jest i nic na to poradzić nie można. W żadnym razie nie wypowiadam się jako specjalista, ale jeśli sprawy związane z bardzo niskim przyrostem naturalnym spróbować pisać od strony ich przyczyn to można powiedzieć, że są dwa wielkie zespoły tych przyczyn. Pierwszy z tych zespołów o ogromnym znaczeniu to zespół przyczyn o charakterze kulturowym – zaznaczył Jarosław Kaczyński.

Właściwa polityka prorodzinna powinna polegać na wsparciu młodych par oraz stwarzać usługi pomocnicze tj. żłobki i przedszkola.

Chcemy wypracować model konkretnej pomocy dla rodziny  – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Jestem zwolennikiem usług od przedszkola. Jeżeli chodzi o żłobki to jestem zwolennikiem zdecydowanie, żeby dzieci w tym wieku były wychowywane w rodzinach przy czym oczywiście też trzeba stworzyć jakąś możliwość wyboru dla tych, którzy jednak decydują się na posłanie dzieci do żłobków. Trzeci element to jest wsparcie rodzin słabych. W Polsce mamy olbrzymi obszar rodzin dysfunkcyjnych, rodzin które mają kłopoty wychowawcze, które charakteryzują się pewnym kulturowym i ekonomicznym wykluczeniem. To według różnych statystyk dotyczy także 20-30 % polskich dzieci, bo są wychowywane w takich środowiskach.  Na to nie powinniśmy się godzić jako społeczeństwo – dodał prof. Piotr Gliński.

RIRM

drukuj