fot. TV Trwam

Prof. A. Jabłoński w TV Trwam: Wynik, jaki w pierwszej turze osiągnął A. Duda, to szczyt możliwości elektoratu PiS

Wynik, jaki w pierwszej turze osiągnął Andrzej Duda, to szczyt możliwości elektoratu Prawa i Sprawiedliwości – komentował na antenie TV Trwam socjolog prof. Arkadiusz Jabłoński. W programie „Polski punkt widzenia” ekspert wskazywał, gdzie obecny prezydent może szukać dodatkowych głosów.

Liderzy Konfederacji oświadczyli, że przed II turą wyborów nie zamierzają przekazać poparcia dla żadnego z kandydatów. Wielu komentatorów podkreśla jednak, że dotychczasowi wyborcy Krzysztofa Bosaka powinni poprzeć starającego się o reelekcję Andrzeja Dudę, gdyż ideowo jest im bliżej do urzędującego prezydenta.

– Krzysztof Bosak – tutaj zauważam pewną trudność, wręcz pewien paradoks. Otóż z jednej strony jest to formacja najbliżej ideowo do prezydenta, która straciła teraz swojego kandydata. Powinna teraz w sposób naturalny przenieść głosy na prezydenta. Z drugiej strony, istnieje coś takiego jak rywalizacja polityczna (…). Konfederacja jest trochę zainteresowana osłabieniem Prawa i Sprawiedliwości. Jej dążenie do zwiększenia swojej pozycji, usamodzielnienia politycznego i zagwarantowania sobie trwałej pozycji na scenie politycznej, w jakiejś mierze wiąże się z osłabieniem pozycji Prawa i Sprawiedliwości, bo tak ciągle będzie zagrożenie, że zostaną – jako przystawki – przejęte przez PiS – zaznaczył prof. Arkadiusz Jabłoński.

Socjolog ocenił też szanse na przejęcie elektoratu pozostałych kandydatów przez prezydenta Andrzeja Dudę.

– Gdy idzie o pozostały elektorat, pozostałych kandydatów, to bardzo wszystko jest trudne do jednoznacznej oceny. Nie wiemy, jaki jest elektorat Szymona Hołowni. Na pewno widzimy, że duża część – te 2 mln, które stracił Robert Biedroń – na pewno zasiliły w dużej mierze Szymona Hołownię i oczywiście Rafała Trzaskowskiego – zauważył gość TV Trwam.

TV Trwam News

drukuj