Dziś konwencje największych partii politycznych

Kampania wyborcza przed wyborami parlamentarnymi nabiera tempa. Dziś odbędą się konwencje Prawa i Sprawiedliwości oraz partii rządzących – Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Głównymi punktami odbywającego się w Warszawie spotkania Prawa i Sprawiedliwości będą wystąpienia kandydatki na premiera Beaty Szydło oraz prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego.

Również w stolicy będzie miał miejsce zjazd PSL-u, a na nim zatwierdzenie list wyborczych tej partii. Tu zainteresowanie budzi zwłaszcza start Jana Burego, którego nazwisko pojawia się ostatnio m.in. w kontekście afery NIK-u oraz afery podkarpackiej.

Z kolei w Poznaniu, na konwencji Platformy Obywatelskiej, ma zostać przedstawiony program tej partii, będący efektem prac zespołów programowych powołanych w czerwcu.

Politolog dr Michał Kuź ocenia, że obecna kampania PO, bez wizji i wigoru, opierać się będzie głównie na atakowaniu PiS-u. Politycy Platformy zdają sobie sprawę, że nie mogą już wygrać – tłumaczy ekspert.

Ludzie przede wszystkim chcą spróbować czegoś nowego, co nie jest Platformą Obywatelską, a Platforma nie wymyśliła siebie na nowo. To jest właśnie klucz tej kampanii. PiS słusznie podkreśla w swoich informacjach wyborczych i spotach, że PO ma w tej chwili błędną wizję Polski, wizję jej miejsca na świecie i wizję jej rozwoju. Myślę, że to trafia do wyborców, bo to faktycznie jest wytykanie Platformie tych błędów, które popełniła – mówi dr Michał Kuź.

Partia Jarosława Kaczyńskiego może pochwalić się 38-procentowym poparciem, na Platformę chce głosować 23 procent ankietowanych, powyżej progu wyborczego jest jeszcze ruch Pawła Kukiza.

PiS – 38%

PO – 23%

Kukiz’15 – 7%

Zjednoczona Lewica – 3%

PSL – 2%

KORWiN – 2%

Nowoczesna – 2%

Wystąpienia na dzisiejszych konwencjach zarówno Ewy Kopacz jak i Beaty Szydło na pewno szerokim echem odbiją się w przekazie medialnym. Mogą mieć także spore znaczenie w kontekście poparcia przez obywateli.

Na jutro swoją konwencję zapowiedziała Zjednoczona Lewica. Ma na niej zostać zaprezentowany program koalicji, zawierający głównie postulaty socjalne, ale również propozycje wyprowadzenia religii ze szkół oraz objęcia księży podatkiem dochodowym.

Do urn pójdziemy już 25 października. Obecne sondaże pokazują zdecydowaną przewagę PiS-u.

 

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj