Specjalny zespól zajmie się reformą prawa wyborczego?

Prawo i Sprawiedliwość nie wyklucza powołania zespołu, który przygotowałby reformę prawa wyborczego – poinformował dziennik „Rzeczpospolita”. Zespół miałby pracować nad  zbliżeniem ordynacji do propozycji Ruchu Kukiz‘15. Komitet ten postuluje o wprowadzenie systemu mieszanego w wyborach do parlamentu. 

Tego rodzaju system zakłada podział posłów na dwie grupy. Jedna wybierana byłaby  w systemie proporcjonalnym, druga natomiast  w jednomandatowych okręgach wyborczych.

W tej ostatniej, posłem zostałaby ta osoba, która uzyskałaby najwięcej głosów. Według gazety przygotowywany przez PiS zespół skupiałby polityków i ekspertów  funkcjonujących  w otoczeniu marszałka.

Poseł Ryszard Terlecki, przewodniczący KP PiS, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja mówi, że na razie formalnie nie powstał żaden zespół. Polityk podkreśla jednak, że różne elementy obecnej ordynacji wyborczej  są możliwe do naprawienia.

­- Na przykład taki, że obecna ordynacja wymusza konkurencję wewnątrz list, tzn. osoby kandydujące z tej samej listy bardziej rywalizują między sobą niż z konkurentami politycznymi. W niektórych krajach różnie udało się zmniejszyć napięcie wewnątrz list wyborczych. Między innymi o tym rozmawiamy. Myślę, że to interesujące dla wszystkich ugrupowań politycznych. I tak też przewidujemy – że ta rozmowa nie będzie się toczyć w obrębie PiS-u, ale także innych partii. Tu chociażby ruch Kukiza ma swoje rozmaite postulaty i jesteśmy zainteresowani, żeby je przedyskutować – wskazuje polityk.

Obecne prawo wyborcze zakłada, że 460 posłów wybieramy w  systemie proporcjonalnym. Podział mandatów między komitety dokonuje się odpowiednio do liczby zebranych głosów.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl