fot. PAP/Jacek Bednarczyk

B. Szydło: Zniesienie obowiązku szkolnego 6-latków jedną z pierwszych ustaw

Beata Szydło poinformowała, że jeśli Prawo i Sprawiedliwość obejmie rządy w Polsce, to jedną z pierwszych przyjętych ustaw będzie przywrócenie obowiązku szkolnego dla dzieci od 7 roku życia.

Kandydatka PiS-u na premiera zaznaczyła, że w myśl przygotowanego już projektu ustawy rodzice będą mieli też prawo posłać do szkoły dzieci młodsze, jeśli uznają, że są do tego przygotowane.

Kandydatka PiS-u na premiera mówiła o tym w Krakowie, po spotkaniu  z rodzicami i nauczycielami. Dodała, że przygotowane zmiany są efektem wielu rozmów i konsultacji, a także obywatelskiego projektu ustawy w tej sprawie, którą koalicja PO-PSL „wyrzuciła do kosza”.

Wszystkie fakty i doświadczenia, które w tej chwili płyną z posłania 6-letnich dzieci do szkół pokazują, że to była bardzo zła decyzja. Dlatego my przychylamy się do zdania rodziców, ekspertów oraz pedagogów, i proponujemy wprowadzenie zmiany ustawowej. (…) To jest jedna z tych ustaw, którą będziemy w ciągu stu dni rządów Prawa i Sprawiedliwości chcieli przeprowadzić i przyjąć. Projekt ustawy, w którym wskazujemy, że obowiązek szkolny przewidujemy dla dzieci w wieku lat 7. Rodzice będą mieli prawo do podejmowania decyzji, jeżeli uznają, że ich dziecko jest przygotowane i powinno pójść do szkoły, to będzie decyzja rodziców – powiedziała Beata Szydło.

Beata Szydło oceniła też, że najlepszym sposobem na zdrowe i właściwe odżywianie uczniów są stołówki szkolne, dlatego PiS będzie dążyć do ich przywrócenia w szkołach.


RIRM

drukuj