fot. pl.wikipedia.org

W czwartek klub PiS zbierze się na posiedzeniu wyjazdowym

W czwartek nowy klub Prawa i Sprawiedliwości zbierze się na posiedzeniu wyjazdowym, by omówić sprawy organizacyjne; mają w nim uczestniczyć zarówno nowo wybrani posłowie, jak i ci, którzy nie uzyskali mandatu.

W czwartek w Sali Kolumnowej Sejmu, odbędzie się uroczystość wręczenia posłom IX kadencji zaświadczeń o wyborze; dzień później zaświadczenia odbiorą nowo wybrani senatorowie.

Szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki informował, że po odebraniu zaświadczeń o wyborze politycy partii spotkają się na wyjazdowym posiedzeniu klubu poza Warszawą.

Posiedzenie klubu odbędzie się w czwartek, po wręczeniu zaświadczeń o wyborze. Zaproszeni są zarówno nowo wybrani posłowie, jak i ci, którzy w wyniku wyborów nie otrzymali ponownie mandatu” – powiedział Ryszard Terlecki.

Ryszard Terlecki poinformował, że posiedzenie będzie dotyczyło głównie spraw organizacyjnych.

To standardowe spotkanie klubu po wyborach parlamentarnych w sprawach organizacyjnych” – dodał wicemarszałek Sejmu.

Podczas spotkania, które będzie zamknięte dla mediów, przewidziano wystąpienie m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

W miniony piątek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, że prezydent Andrzej Duda zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu na 12 listopada. Na inauguracyjnych posiedzeniach posłowie i senatorowie złożą ślubowania, wybrani zostaną też marszałkowie Sejmu i Senatu.

Wybory parlamentarne, które odbyły się w niedzielę 13 października, wygrało Prawo i Sprawiedliwość, na które głosowało 43,59 proc. wyborców. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,40 proc, a dalsze: SLD (12,56 proc. głosów), PSL (8,55 proc.) i Konfederacja (6,81 proc.). PiS będzie w najbliższej kadencji Sejmu dysponować 235 mandatami, KO – 134, SLD – 49, PSL – 30, a Konfederacja – 11.

W Senacie Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 48 mandatów, Koalicja Obywatelska – 43 mandaty. Natomiast KW Polskie Stronnictwo Ludowe – trzy, a KW Sojusz Lewicy Demokratycznej – dwa. W Senacie zasiądą także Lidia Staroń (Komitet Wyborczy Wyborców Lidia Staroń – Zawsze po stronie ludzi) oraz Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz), Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego) oraz Stanisław Gawłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Demokracja Obywatelska). Trzej ostatni są kojarzeni z opozycją, co powoduje, że wszystkie ugrupowania opozycyjne razem dysponują w Senacie większością 51 senatorów.

PAP

drukuj