fot. PAP/EPA

Afganistan – Kontrofensywa sił rządowych na Kunduz

Wojska afgańskie, wspierane przez lotnictwo USA, rozpoczęły dziś kontrofensywę na Kunduz 300tysięczne miasto na północy kraju, zdobyte dzień wcześniej przez talibów – poinformowało w oświadczeniu ministerstwo obrony Afganistanu.

Resort zapewnił, że afgańskie siły rządowe, które dzisiejszą noc spędziły na podmiejskim lotnisku, wkrótce odbiją miasto z rąk islamistów. „Przybyły nowe oddziały i rozpoczęto operację zbrojną” – przekazano. Dotychczas udało im się odbić z rąk talibów więzienie i regionalną komendę policji – napisano w komunikacie.

„Trwają poważne walki, przybyły nowe oddziały. Siły bezpieczeństwa odbijają strategiczne części miasta, w wielu miejscach słychać strzały” – relacjonował obecny na lotnisku przedstawiciel afgańskiego MSW Martin Safraz. Jak dodał, w większości miasta nie działają telefony i nie ma prądu.

Siły powietrzne USA poinformowały dziś, że w godzinach rannych zbombardowały cele w Kunduzie. „Siły amerykańskie przeprowadziły nalot w Kunduzie, by wyeliminować zagrożenie dla (sił międzynarodowej) koalicji i wojsk afgańskich w pobliżu miasta” – przekazał rzecznik sił NATO płk Brian Tribus. Nie sprecyzował, ilu żołnierzy przebywa na miejscu.

Islamiści w poniedziałek rano przypuścili ofensywę na Kunduz i do wieczora opanowali miasto. Siły rządowe zachowały kontrolę jedynie nad okolicami lotniska. To pierwsza stolica prowincji zdobyta przez talibów od obalenia ich rządów przez Amerykanów w 2001 roku.

Misja bojowa międzynarodowych sił NATO w Afganistanie została zakończona w 2014 roku. Pozostawione w kraju siły szkoleniowe mają sukcesywnie opuszczać ten kraj do końca 2016 roku.

PAP/RIRM

drukuj