fot. pixabay.com

NATO: Wycofywanie wojsk Sojuszu z Afganistanu – przed 1 maja

NATO rozpocznie wycofywanie swoich wojsk z Afganistanu przed 1 maja. Decyzja w tej sprawie zapadła w trakcie wideokonferencji z udziałem ministrów spraw zagranicznych i obrony państw Sojuszu.

NATO przekazało, że wycofywanie wszystkich sił USA i misji Resolute Support miałoby się zakończyć w ciągu kilku miesięcy.

Wcześniej prezydent USA Joe Biden oficjalnie ogłosił, że wojska USA opuszczą Afganistan do 11 września, tj. przed 20. rocznicą ataków na World Trade Center w Nowym Jorku i Pentagon.

Prawie 20-letnia wojna w Afganistanie kosztowała życie ponad 2 tysięcy amerykańskich żołnierzy. Wielu ekspertów już teraz ocenia, że zakończyła się porażką.

Dr Leszek Pietrzak, historyk, ekspert ds. bezpieczeństwa, wskazuje, że dopiero przyszłość pokaże, jaki był efekt pobytu amerykańskich wojsk w tym kraju.

– Dzisiaj żaden z analityków nie jest w stanie przewidzieć tego, jak potoczy się sytuacja w Afganistanie. Nie wiadomo czy ten kraj będzie zmierzał w kierunku stabilności swojego systemu władzy, czy dojdzie do nasilenia napięć konfliktów i przysłowiowej bałkanizacji. Mam wątpliwości, czy ten kraj będzie w stanie funkcjonować bez wojsk sojuszniczych – mówi dr Leszek Pietrzak.

W Afganistanie przebywa 2,5 tys. amerykańskich żołnierzy. Siły spoza USA, głównie z krajów NATO, ale także z Australii, Nowej Zelandii i Gruzji liczą ok. 7 tys. żołnierzy.

RIRM

drukuj