fot. pixabay.com

Upadłość grozi coraz większej ilości przedsiębiorstw

W Polsce coraz więcej przedsiębiorców ocenia, że istnieje realne ryzyko zamknięcia lub upadłości ich biznesów. W październiku ubiegłego roku mówiła o tym co dziesiąta firma, obecnie już co piąta. Tak wynika z badania BIG InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej.

W samym pierwszym kwartale br. upadło ponad dwa razy więcej przedsiębiorstw niż przed rokiem. Największą dynamikę upadłości notuje branża transportowa, dalej są usługi oraz rolnictwo i handel.

– Upadłość to rzecz normalna w gospodarce rynkowej, bo zdarza się, że przedsiębiorstwo źle zainwestuje czy ma trudną sytuację rynkową z powodu konkurencji, ale sytuacja, którą mamy jest nadzwyczajna. Przedłużający się lockdown jesienny wprawił firmy w ogromne kłopoty – wskazał Adam Abramowicz.

O 715 mln zł w czasie pandemii wzrosły też zaległości firm wobec dostawców i banków. Prawie połowa z tej kwoty przypadła na początek bieżącego roku.

Te dane są alarmujące, trzeba otwierać gospodarkę – zaznaczył Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Dodał, że przedłużające się ograniczenia destabilizują działanie biznesu.

– Upadłości i kłopoty mogą doprowadzić do tego, że będziemy mieli problemy i z bezrobociem, i z budżetem. Zwłaszcza, że pieniądze wydane na rekompensaty są w tej chwili astronomiczne – to jest ponad 200 mld zł. Dla porównania cały pięcioletni program 500 plus to nieco ponad 100 mld zł, więc wydaliśmy w ciągu roku dwa razy tyle, ile na 500 plus przez pięć lat. Wnioski są takie: musimy zdejmować obostrzenia. Proponowałem, żeby to było do 30 kwietnia. Rząd zdecydował inaczej. Zaraz po weekendzie majowym powinniśmy zacząć odmrażać gospodarkę, bo skutki utrzymywania dalszego lockdownu będą dla wszystkich polskich rodzin niezwykle dotkliwe – mówił Adam Abramowicz.

Rząd tymczasem przedłużył obowiązujące restrykcje do 25 kwietnia, a do 3 maja zamknięte pozostaną hotele i obiekty noclegowe. Jedynym wyjątkiem są przedszkola i żłobki, które zostaną otwarte już w najbliższy  poniedziałek.

  RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl