fot. flickr.com

Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się kwestią ochrony polskich przedsiębiorstw przed przejęciami

Komitet Stały Rady Ministrów ma się dziś zająć założeniami do ustawy, zgodnie z którą przejmowanie dużych polskich spółek będzie zależało od decyzji rządu.

W sytuacji kryzysu wywołanego koronawirusem Polska nie jest na sprzedaż – mówiła wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Minister rozwoju wskazała, że nowe przepisy stanowią uzupełnienie już obowiązującego prawa. Kilka lat temu przyjęta została ustawa o ochronie spółek o znaczącym interesie dla bezpieczeństwa państwa. Są to głównie spółki z infrastruktury krytycznej. Nowy projekt uzależnia przejmowanie dużej części polskich spółek od decyzji rządu. Polskie firmy budujące swoją markę od wielu lat nie mogą być łatwym łupem dla funduszy, szczególnie tych spoza UE.

– Ochrona polskich przedsiębiorstw jest szczególnie ważna w czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, bo wiele firm, które do tej pory dobrze sobie radziło, może popaść w okresowe trudności i stać się łatwym celem do przejęcia. Chcemy się przed tym zabezpieczyć, dlatego w Ministerstwie Aktywów Państwowych prowadzimy prace nad rozwiązaniami prawnymi, które będą chroniły polskie przedsiębiorstwa przed wrogimi przejęciami. Bacznie obserwujemy też rozwiązania, jakie są wprowadzane w innych krajach unijnych, bo Polska nie jest wyjątkiem, a koronawirus dotyka dziś cały świat – powiedział wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.

Szczegóły projektu mamy poznać w najbliższym czasie. Rząd chce, aby ustawa chroniąca polskie spółki została przyjęta możliwie szybko.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj