fot. pixabay.com

Holandia: Firmy muszą zwrócić blisko 7 mld euro rządowej pomocy na wsparcie zatrudnienia

Holenderskie firmy otrzymały o prawie 7 miliardów euro za dużo z rządowego programu na wsparcie zatrudnienia w czasie pandemii – informuje portal dziennikarstwa śledczego Follow the Money (FTM). Na spłatę przedsiębiorstwa mają czas do 2026 roku.

Fundusz NOW został uruchomiony przez rząd w Hadze na wsparcie zatrudnienia zagrożonego w wyniku pandemii COVID-19. Był on przeznaczony dla firm, których obroty spadły o 20 procent lub więcej.

W tym celu musiały one oszacować straty w obrotach. Firmy mogły otrzymać zwrot do 90 procent kosztów wynagrodzeń pod warunkiem, że nie zwolnią swoich pracowników.

Na początku lipca dziennik „Trouw” poinformował, że z nieoficjalnych szacunków urzędników holenderskiego fiskusa wynika, że aż 70 proc. przedsiębiorstw, które dostały w 2020 r. rządowe wsparcie na utrzymanie miejsc pracy, będzie musiało zwrócić część lub całość otrzymanych środków. Ich straty w obrotach okazały się mniejsze, niż firmy te zakładały, składając wnioski o pomoc.

Gazeta prognozowała, że do budżetu wrócą 4 mld euro. Z badań FTM wynika jednak, że będzie to o 3 mld więcej.

Portal przeanalizował wypłacone wsparcie w okresie od marca 2020 r. do marca 2021 r. W tym czasie wypłacono 17,7 mld euro, w tym, jak się okazuje, o prawie 7 mld euro za dużo.

Z informacji ministerstwa finansów wynika, że podmioty, które otrzymały środki finansowe z NOW, mają czas na spłatę nadwyżek do 2026 r.

PAP

drukuj