fot. flickr.com

Rząd przyjął propozycję zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent

Rada Ministrów przyjęła propozycję zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2019 roku. Ma on osiągnąć poziom ustawowego minimum, wynoszącego 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2018 r.

W efekcie najniższe emerytury wzrosłyby w przyszłym roku o 33 zł i 57 groszy. Koszt waloryzacji oszacowano na około 6,86 mld zł.

Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała, że proponowany przez rząd wskaźnik waloryzacji emerytur i rent ma się uplasować na poziomie 3,26.

– Co na to się składa? Inflacja emerycka – 102,6; realny wzrost wynagrodzeń, który jest prognozowany – 3,3 proc. Z tego proponujemy 20 proc. realnego wzrostu wynagrodzeń, co wynosi 0,66 proc. daje to nam łącznie wskaźnik waloryzacji na poziomie 3,26, co powoduje, że najniższe emerytury wzrosłyby o 33 zł 57 gr, świadczenie przeciętne o 73,77 groszy – poinformowała szefowa resortu rodziny.

Minister Elżbieta Rafalska zaznaczyła też, że Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad nowym mechanizmem waloryzacji emerytur.

Emerytury i renty podlegają corocznej waloryzacji od 1 marca. Od tego roku najniższa emerytura wzrosła o 29,80 zł, a przeciętna emerytura – o ok. 67,28 zł.

RIRM

drukuj