fot. PAP/Albert Zawada

Od 13 i 26 czerwca rząd będzie luzował kolejne obostrzenia

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia, Adam Niedzielski, przedstawili pakiet rozwiązań epidemicznych na wakacje. Zmiany zostaną wprowadzone już od 13 czerwca, a kolejne 26 czerwca. Nie oznacza to końca pandemii. Musimy zachować czujność – podkreślił szef rządu.

Jeszcze w pierwszej połowie tego miesiąca zwiększony zostanie limit osób w kościołach. Zajęta będzie mogła być połowa miejsc w świątyniach. Natomiast większość nowych zasad wejdzie 26 czerwca. I tak: na targach i konferencjach będzie obowiązywał limit 1 osoba na 10 m2, a w obiektach sportowych i na koncertach będzie mogło zostać zajętych 50 procent miejsc. Rząd robi także ukłon do branży hotelarskiej i turystycznej. [czytaj więcej]

– Ważne, żeby mocno ruszyła branża hotelarska i turystyczna. Dlatego w hotelach i obiektach wypoczynkowych zwiększamy limit dopuszczalnych zajętych miejsc do 75 procent. Nie będą tu wliczane dzieci do 12. roku życia. Chcemy tym samym zachęcić dzieci i młodzież do wyjazdów. Wiemy, jak ciężki był dla nich okres siedzenia w domu i nauki online – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Nowe limity nie będą obowiązywać osób zaszczepionych przeciw COVID-19.

Minister zdrowia, Adam Niedzielski, powiedział, że rząd przygląda się sytuacji epidemicznej. Ścieżka luzowania obostrzeń nie prowadzi do wzrostu zachorowań. W czwartek średnia liczba tygodniowa zakażeń spadła poniżej jednego na 100 tys. mieszkańców.

– To próg, którego dawno nie widzieliśmy. Ostatnim razem występował przed wakacjami 2020 roku. Potwierdza to, że spełnia się nasza strategia, nasza ścieżka luzowania obostrzeń, tempo obserwowania efektów i wykonywania ostrożnych kroków – przekonywał minister Adam Niedzielski.

Do tej pory w naszym kraju szczepionkę przyjęło ponad 23 mln osób. W pełni zaszczepionych jest już ok. 9 mln osób.

RIRM/TV Trwam News

drukuj