fot. pixabay.com

Resort kultury i dziedzictwa narodowego rusza z projektem „Kultura bez barier”

„Kultura bez barier” to nowy projekt realizowany przez resort kultury i dziedzictwa narodowego. Ma on na celu ułatwienie dostępu do oferty kulturalnej osobom z niepełnosprawnościami.

[Projekt „Kultura bez barier”] ma pomóc instytucjom kultury w dostosowaniu oferty do potrzeb różnych odbiorców i upowszechnić dostępność. W jego ramach powstaną praktyczne rozwiązania dla instytucji kultury, które mają pomóc dostosować się do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Następnie model zostanie przetestowany w 100 wybranych w konkursie instytucjach kultury – bibliotekach, domach i ośrodkach kultury, galeriach oraz teatrach. Wartość projektu wynosi 25 mln złotych.

Podmioty, które otrzymają grant w ramach projektu „Kultura bez barier”, będą realizowały zaplanowane działania przy wsparciu lidera i partnerów projektu. Projekt „Kultura bez barier” otrzymał dofinansowane z Funduszy Europejskich z Programu Wiedza Edukacja Rozwój.

– Projekt jest tak skonstruowany, że będą wypracowane dobre praktyki. Zostanie stworzony model, który zostanie później wdrożony w instytucjach kultury. Ważne jest to, iż projekt będzie oddziaływać na szerszą rzeszę osób. To są ludzie, którzy są wykluczeni, a na równi chcą współuczestniczyć w dobrach kultury – powiedział Leszek Buller, dyrektor Centrum Projektów Europejskich.

Z przeprowadzonego na zlecenie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2017 r. badania potrzeb osób z niepełnosprawnościami wynika, że aż 72 procent badanych stwierdziło, że w obiektach kultury nie ma możliwości posługiwania się językiem migowym. Na niedostosowanie obiektów kultury do potrzeb wskazało też 36 procent badanych osób z dysfunkcją ruchu.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl