Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowuje wsparcie dla artystów w ramach Funduszu Wsparcia Kultury

Ministerstwo kultury uruchamia kolejne środki na wsparcie dla artystów. To 400 mln zł w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Pieniądze mają być wypłacane od września.

Branża kulturalna to jeden z sektorów, który traci najwięcej podczas trwającej pandemii. Pomoc dla tej grupy zapowiedział wicepremier Piotr Gliński.

– Wprowadzamy Fundusz Wsparcia Kultury. 400 milionów złotych – powiedział profesor Piotr Gliński.

Pieniądze trafią do branży artystycznej zajmującej się muzyką, teatrem, tańcem oraz do organizatorów koncertów.

– Dotyczy to instytucji samorządowych kultury, organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorców – oznajmił szef resortu kultury.

Wsparcie wynosić będzie do 40 procent strat dla instytucji samorządowych. W przypadku przedsiębiorców i organizacji pozarządowych ten limit jest wyższy – do 50 procent. Rekompensata dotyczy okresu od marca do końca bieżącego roku.

– Te decyzje finansowe nie będą automatyczne, tylko będzie komisja, która będzie przyznawała je w oparciu o wnioski – zaakcentował wicepremier.

Propozycja utworzenia funduszu musi przejść jeszcze przez parlament. Potem trafi do podpisu prezydenta.

– Chcemy, żeby polski Sejm – mam nadzieję, że to będzie możliwe – żeby parlament przegłosował tę nowelizacje 14 sierpnia – podsumował profesor Piotr Gliński.

Wtedy we wrześniu mógłby ruszyć nabór wniosków.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl