fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Ministerstwo Kultury będzie współprowadziło Teatr Polski w Warszawie

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie współprowadziło Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Umowę w tej sprawie podpisali dziś wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński i marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Zgodnie z umową, resort kultury zobowiązał się do corocznego przekazywania Teatrowi Polskiemu 3,5 mln zł w formie dotacji podmiotowej. Oznacza to, że ministerstwo będzie wspierało instytucję nie tylko od strony finansowej, ale także stanie się patronem Teatru. Nawiązanie współpracy z resortem kultury pozwoli ponadto Teatrowi Polskiemu na korzystanie z innych form ministerialnego wsparcia.

Teatr Polski to ta instytucja kultury, której rozwijanie leży w interesie państwa – mówi wicepremier Piotr Gliński, minister kultury.

Jestem szczególnie szczęśliwy dlatego, że to jest Teatr Polski w Warszawie, ale również dlatego, że jest to już kolejna instytucja, którą w tym roku (przepraszam za to określenie) bierzemy na współprowadzenie jako ministerstwo. To jest decyzja strategiczna. Uważamy, że budżet centralny powinien mocniej wspomagać kulturę. Dzięki temu, że udało nam się w tym roku zwiększyć budżet kultury do ponad 1 proc. całego budżetu państwa, możemy te środki racjonalnie wydawać – podkreśla prof. Gliński.

W 2013 r. Teatr Polski obchodził 100-lecie swojego istnienia.

Dyrektor instytucji zapowiedział, że rok 2018, kiedy będziemy obchodzić setną rocznicę odzyskania niepodległości, będzie w pełni poświęcony twórczości polskiej.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM/TV Trwam News

drukuj