fot. polonia.es

Zmarł Andrzej Dworski – wybitny działacz polonijny

5 czerwca zmarł Andrzej Dworski. Był wydawcą i redaktorem biuletynu „Polonia”, miesięcznika wydawanego w latach 1993-1996. W tym czasie był również korespondentem sportowym pism krajowych.

Andrzej Dworski urodził się w 1956 r. w Bydgoszczy. Był absolwentem Technikum Chemicznego w rodzinnym mieście i AWF-u w Poznaniu. Był członkiem szerokiej kadry narodowej w maratonie przed Olimpiadą w Moskwie, później nauczycielem i trenerem m.in. Andrzeja Bronczyka i Piotra Nowaka, reprezentantów Polski w piłce nożnej.

W roku 1981 był pracownikiem Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”. W stanie wojennym przez trzy miesiące był przetrzymywany w miejscu odosobnienia. W Hiszpanii mieszkał od 1989 r.

Andrzej Dworski zapisał się w pamięci polonii mieszkającej w Madrycie jako osoba serdeczna, zawsze gotowa do pomocy – mówi o. Marek Raczkiewicz, redemptorysta posługujący w Madrycie.

Andrzej od samego początku w Hiszpanii znany był ze swojego temperamentu, momentami bardzo porywczego, ale przede wszystkim cechowała go wielka miłość do Polski. Był wielkim patriotą. I o dobre imię, o dobry wizerunek Polski zawsze starał się walczyć, także tutaj w Hiszpanii. Dla nas dla Polonii, szczególnie żyjącej w Madrycie, zostanie na pewno w pamięci jako człowiek, który był ogromnie serdeczny dla swoich przyjaciół. Dla nich miał zawsze czas, był dyspozycyjny, zawsze chciał pomagać – akcentuje o. Marek Raczkiewicz CSsR.

www.polonia.es/RIRM

drukuj