fot.PAP

PO przyznaje się do błędu. Pieniądze wrócą do Senatu?

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz złożył poprawkę do budżetu, w której postuluje, by pieniędzmi przeznaczonymi na Polonię zarządzał znów Senat. Od 2012 r. dysponentem środków z budżetu przeznaczonych na współpracę z Polonią i Polakami za granicą, było MSZ.

Senator chce, aby kwotą 60,5 mln złotych z rezerwy celowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych zarządzała Kancelaria Senatu.

Wpłynęło wiele wniosków – skarg. Praktycznie na wszystkich spotkaniach, które miałem z Polonią i w kraju, kiedy przedstawiciele Polonii przyjeżdżają do Polski, żeby rozmawiać z Senatem, ale także za granicą. Wszędzie zgłaszano do mnie wnioski o to, aby Senat przywrócił dawny system – system, który się sprawdził – powiedział marszałek Senatu.

Poprawka zapewne zyska poparcie całej Izby, bo podczas debaty poparł ją także senator PiS Grzegorz Bierecki.

Bardzo się cieszymy z tej zmiany stanowiska. Żałuję tylko, że trzeba było się nauczyć na tym błędzie, a lepiej słuchać rad, niż uczyć się na błędach. Dawaliśmy te rady, kiedy ta nieszczęsna zmiana była robiona; wiedzieliśmy, że tak będzie. Cieszę się, że ten błąd zostanie teraz naprawiony. Bardzo cieszę się z tego i wiem, że jest to bardzo ważne dla prestiżu Senatu, aby właśnie on był gestorem tych środków – zaznacza senator PiS.

Poprawkę zgłoszoną przez marszałka Senatu musi jeszcze zatwierdzić cała Izba, a później Sejm.

RIRM

drukuj